آینده پژوهی در روان شناسی

اطلاعات و مقاله های روان شناسی و آینده پژوهی سلامت روان

تحقیقات صورت گرفته توسط محققان موسسه فناوری ماساچوست (MIT) نشان می‌دهد، تصویربرداری از مغز می‌تواند برای پیش‌بینی رفتار افراد در آینده مورد استفاده قرار گیرد.

به گزارش ایسنا، استفاده از تصاویر اسکن مغزی به محققان برای درک ساختار مغز انسان و ارتباط آن با سیستم‌های بیولوژیکی و بیماری‌های مختلف کمک کرده است.

 

محققان موسسه فناوری ماساچوست (MIT)‌ در تحقیقات خود دریافتند، تصویربرداری از مغز می‌تواند برای پیش‌بینی توانایی‌های یادگیری، تمایل به جرم و جنایت، رفتارهای مرتبط با سلامت یا گرایش بسمت استفاده از مواد مخدر توسط فرد در آینده مورد استفاده قرار بگیرد. این یافته‌ها با استناد به تحقیقات قبلی درخصوص استفاده از تصاویر اسکن مغزی برای پیش‌بینی توانایی آینده نوزادان در خواندن و حل مسائل ریاضی و پژوهش دیگر درخصوص ارتباط بین ساختار مغز و تمایل به جنایتکار شدن بدست آمد.

دکتر «جان گابریلی» نویسنده ارشد این تحقیق تأکید کرد: اغلب تا دوران مدرسه صبر می‌کنیم و درصورت بروز مشکل، اقدامات درمانی را آغاز می کنند.

+ نوشته شده در  دوشنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۹۴ساعت 13:38  توسط دکتر جلال مرادی  | 

حسادت در کودکان 2

- حسادت یکی از شایعترین واکنش هایی است که در اغلب کودکان و نوجوانان دیده میشود

- حسادت زمانی بروز می کند که عامل رقابت منفی و مقایسه و هم چشمی و تبعیض مطرح باشد

- حسادت علاوه بر ایجاد عصبانیت ، تنفر و احساس خود کم بینی در بچه ها ، باعث میشود در سنین بالاتر شخص تماس خود را با محیط و افراد اجتماع از دست بدهد و تنها بماند

- حسادت غالبا با ترس درونی و خشم همراه است


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه سی و یکم فروردین ۱۳۹۴ساعت 21:11  توسط دکتر جلال مرادی  | 

سرطان

 

دکتر اروین د.یالوم، روان درمانگر می گوید:

در طول کار با بیماران سرطانی لاعلاج ، متوجه شده ام که بسیاری از آنان، بحران و خطری را که از سر می گذرانند ، فرصتی می بینند برای تغییر.

دگرگونی های تکان دهنده و تحولات درونی ای را گزارش می کنند که جز  با عبارت” رشد فردی “قابل وصف نیست:

*تنظیم دوباره اولویت های زندگی : ناچیز شمردن مسایل کم اهمیت

* احساس رهایی: دیگر می توانند کارهایی را که دوست نداشته اند انجام ندهند.

*افزایش درک زندگی در زمان حال به جای آنکه زندگی کردن را به آینده موکول کنند.

* قدر دانی پرشور از بدیهیات زندگی: تغییر فصل،

نسیم ، برگ ریزان، کریسمس و مانند اینها

* ارتباط عمیق تر با عزیزانشان نسبت به دوران پیش از بروز بحران

* ترس های بین فردی کمتر ، نگرانی کمتر بابت طرد شدن، تمایل بیشتر به پذیرش خطر نسبت به دوران  پیش از بروز بحران”

از کتاب روان درمانی اگزیستانسیال، دکتر اروین د. یالوم

+ نوشته شده در  دوشنبه سی و یکم فروردین ۱۳۹۴ساعت 21:9  توسط دکتر جلال مرادی  | 

روز زن روزي است كه من در ميابم هستي من از بانوي است كه مسبب زندگي است.

سرزميني است پر از مهر، عشق، وفا و صميميت من دريافته ام سال ها بايد انديشيد تا دريافت كدام روز روز شما نيست در حالي كه تمام زندگي براي شماست. به راستي زايش و زندگي از شماست اميد و مهرورزي هديه شما به طفل و مردي است كه مجبور است در جامعه فاقد ان باشد.

در ادبيات هم براي همين زن به مهر بانو افريننده مهر و مرد به مهربان نگهبان مهر نام برده مي شود  

مرد بدون مهر همانند باغبان خارستان است. داستان زندگي داستان افرينندگي است و به نظر من رابطه زن و مرد زيبا ترين افرينش اين ارتباط است. تلاشي براي درك هم و لمس هم براي ساخت تصويري جاودانه از مهم ترين فرد زندگي مهم ترين حس انسان يعني حس لامسه شروع مي كند به تراش ذهن خود و خلق اثر جاودانه از مهم ترين فرد زندگي شان؛ تراش نقش فردي كه آرامش، عشق، و اميد را به او هديه داده است.

براي همين است كه بايد گفت: تمام وجودم شبانه در تلاش است كه جمله دوستت دارم را براي ذهن و جسم زيبايت معنا كند.

اين است مفهوم ارتباط البته تلاشي است زيبا مانند خلق اثر بر روي شن هاي ساحل كه همواره موج انرا به هم مي زند؛ بنابراين بايد به مانند كودك بازي گوش به موج دريا خنديد و در زمان عقب نشيني موج براي يك لحظه هم شده اثر و خلق جديدي بذاريم.

حتي براي زمان رفت و امد موج؛ اين است مفهوم زندگي؛ ذهن ما ساحل زيباست و كودكانه بايد خاطره بسازيم در اين ساحل، و نگران موج نباشيم.

موج هم پاك كن زندگي است تلاش ما را براي سأختن دو چندان و لذت بخش تر مي كند.

جلال مرادي

+ نوشته شده در  چهارشنبه نوزدهم فروردین ۱۳۹۴ساعت 2:25  توسط دکتر جلال مرادی  | 

توصیه هایی برای کاهش کمرویی در کودکان

کودک خجالتی

هنگامی که یک نوزاد متوجه چیز جدیدی می شود به آن خیره شده و ضربان قلبش بالا می رود و بعد از چند لحظه به حالت عادی بر می گردد. در تعداد کمی از کودکان (در حدود یک نفر از هر هفت نفر) ضربان قلب برای یک مدت طولانی بالا می ماند و علایم دیگری مانند عرق، سر و صدا و یا نگاه ناراحت کننده در آن ها نمایان می شود. میزان کمرویی در کودکان متفاوت است و برخی از کودکان حساس ترند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه یازدهم فروردین ۱۳۹۴ساعت 17:58  توسط دکتر جلال مرادی  | 

۵ توصیه کارشناسان برای دوام زندگی مشترک
خوشبختی

به گزارش هافینگتن‌پست، کارشناسان می‌گویند این چند فاکتور اصلی که در ایجاد یک زندگی مشترک شاد و طولانی موثر هستند به شرح زیر است:

کارشناسان در کنار عواملی چون صداقت و صمیمیت بر چند عامل مهم دیگر به عنوان اصول تداوم زندگی مشترک تاکید دارند. این چند عامل مهم و اثرگذار شاید چندان مورد توجه زو‌ج‌ها نباشند اما در عمل و به لحاظ علمی ثابت شده که اثرات بسزایی بر تداوم زندگی مشترک و استحکام پیوند زناشویی می‌گذارد.

 

به گزارش هافینگتن‌پست، کارشناسان می‌گویند این چند فاکتور اصلی که در ایجاد یک زندگی مشترک شاد و طولانی موثر هستند به شرح زیر است:


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه یازدهم فروردین ۱۳۹۴ساعت 17:56  توسط دکتر جلال مرادی  | 

خلاقیت سه
اگر دوست دارید فرزندانی عالی داشته باشید که به سمت اعتیاد، انواع بزهکاریهای اجتماعی و روابط نامشروع نروند
به موارد زیر بیشتر عمل کنید:
۱_همیشه فرزندت را با عنوان های محترمانه و عاطفی چون آقا، خانم و… صدابزن (نرگس خانم، علی آقا، عزیزگلی مامان، فرشته کوچولوی من و…)
۲-حداقل روزی یکبار به فرزندت این جمله را بگو:  “عزیزدلم من به وجودت افتخار میکنم”
۳-به فرزندت بیشتر از یک مهمان احترام بگذار و برای شخصیتش  ارزش قائل باش.
۴- به فرزندت اعتماد کن تا هر چه را تو دوست نداری هیچ گاه انجام ندهد.
۵-قبل از همه چیز اختلافات خود را با همسرت در روش های تربیتی رفع کن.
۶- بیشتر برای فرزندت و حرف زدن با او وقت بگذار و کمتر از کودک زیر هفت سالت دور باش.
۷- جلوی فرزندت رابطه ات با همسرت از همیشه بهتر باشد.
۸-فرزندت را از صمیم قلب دوست بدار و این دوست داشتنت را همیشه ابراز کن.
۹-از سه سالگی به بعد کم کم مسئولیت های فرزندت را به خودش واگذار کن.
۱۰-سعی کن رابطه ی خود و خانواده ات را با خدا ، دین و فرهنگ اجتماعی مستحکمتر کنی. فرزندان با عقیده ، کمتر مسیر زندگی را به سمت کارهای خلاف کج می کنند.
+ نوشته شده در  سه شنبه یازدهم فروردین ۱۳۹۴ساعت 17:52  توسط دکتر جلال مرادی  | 

عکس سلفی
هنوز زمان زیادی از فراگیر شدن “سِلفی” نگذشته که حالا دیدن سلفی‌‌های دونفره از افراد با پارتنرشان که«رِلفی»نام‌گذاری شده (Relationship+Selfie)، به منظره‌ای رایج در فیسبوک و اینستگرام تبدیل شده است.
نتایج یک تحقیق تازه که توسط دکتر«بنیامین لی»، استاد دانشگاه «هاورفورد»در ایالت پنسیلوانیای امریکا انجام شده حاکی از آن است که هرچند نگاه عاشقانه‌ی زوج‌ها در کنار هم به دوربین، معمولا نشان از قوی بودن رابطه‌شان دارد، اما این این‌گونه عکس‌ها می‌تواند باعث نفرت دوستان‌تان از شما شود.
این مطالعه که در ژورنال “رابطه‌های شخصی” (Personal Relationships) منتشر شده می‌گوید که افراد با دیدن عکس‌های دونفره دوستان‌شان احساس می‌کنند که آن‌ها نسبت به خودشان در رابطه‌های شادتری هستند.تیم تحقیق این گزارش می‌نویسد: «وقتی شما«رلفی» پست می‌کنید یا وضعیت خود را به«در رابطه بودن»تغییر می‌دهید، و یا در مورد رابطه‌تان در فیسبوک می‌نویسید، دیگران تصور می‌کنند که شما در یک رابطه خوب هستید.»
آن‌ها اضافه می‌کنند: «اگر شما در یک رابطه‌ی قوی باشید، پروفایل فیسبوک‌تان آن را نشان می‌دهد و دوستان‌تان آن را به دقت درمی‌یابند
+ نوشته شده در  سه شنبه یازدهم فروردین ۱۳۹۴ساعت 17:50  توسط دکتر جلال مرادی  | 

خوشحالی

روانشناسان تعبیرِ جالبی از انسانِ خوشحال دارد که بسیار از تعریفِ عادی و معمولِ خوشحالی فاصله دارد:

بر اساسِ این تعریف،

خوشحال بودن یعنی توانمندیِ بالای ما در شکیبایی و استقامت در برابر سختی ها.

خوشحالی یعنی اطمینانی درونی به این که درد و رنج و سختی و بیماری و مرگ جزء لاینفک زندگی ست اما هیچ کدام از آنها نمی تواند مرا از پا بیاندازد.

خوشحالی یعنی میل به زندگی علی رغم علمِ به فانی بودنِ همه چیز،

خوشحالی یعنی در سختی ها

لبخند زدن،

خوشحالی یعنی آگاهی از توانمندی بزرگ ما برای به دوش کشیدنِ مشکلات،

خوشحالی یعنی بعد از هر زمین خوردن همچنان بتوانیم بلند شویم،

بعد از هر گریه همچنان بتوانیم بخندیم و لبخند بر لبِ دیگر

همنوعان بیاوریم،

خوشحالی یعنی حضورِ کامل

ِ ما در هستی،

خوشحالی یعنی همچون رود جاری بودن و در حرکت بودن،عبور کردن

و به عظمتی بی پایان چشم دوختن

خوشحالی یعنی توانایی ما به گفتنِ یک آریِ بزرگ به زندگی . . .

خوشحالی یعنی ادامه دادن…

+ نوشته شده در  سه شنبه یازدهم فروردین ۱۳۹۴ساعت 17:28  توسط دکتر جلال مرادی  | 

تاثیر نام بر شخصیت افراد

اسمش لیلاست. می‌گوید باور دارم اسم من روی طبع شعرم تاثیر گذاشته است. بافت فلسفی ذهن من با همین نام گره‌خورده که مظهر عشق است، چون عمیقا باور دارم عشق سرچشمه اتصال اجزای عالم به همدیگر است. شاید اگر اسم مرا لیلا نمی‌گذاشتند، مسیر زندگی من جور دیگری می‌شد.

جام جم سرا: اینها را دوستم لیلا می‌گوید. لیلا آنقدر این عبارت‌ها را محکم و با اعتماد به نفس می‌گوید که نمی‌شود رد کرد، اما از طرف دیگر این گزینه‌ها معادلات ریاضی نیستند که بشود روی یک تکه کاغذ به نتیجه‌ای نهایی درباره‌شان رسید. ممکن است افراد دیدگاه‌های مختلفی در این باره داشته باشند اما در یک افق بالاتر، تأثیر نام‌ها بر شخصیت و رفتار آدمی را نمی‌توان منکر شد. وقتی اسم کسی را صابر می‌گذاریم، ناخودآگاه ذهن او و دیگرانی که صدایش می‌زنند، متوجه مفهومی به نام صبوری و بردباری می‌شود اما آیا می‌شود گفت همه آدم‌هایی که نامشان ایوب است متأثر از پیشینه تاریخی این اسم به صبر و بردباری بزرگی در درون خود دست یافته‌اند و شخصیت و رفتارهایشان تجلی بیرونی اسمی است که روی آنها گذاشته شده است؟

بازتولید باورها در نام‌ها

اسم‌ها در درون خود واجد معانی هستند و به یک یا چند خصلت در درون انسان اشاره می‌کنند. پسری که اسمش، سجاد است به واسطه این اسم به بخشی از جهتگیری معنایی در درون انسان و سلوک معنوی اشاره می‌کند یا دختری که نامش ساجده است، همین معنا را در ذهن‌ها بازتولید می‌کند. بخش قابل توجهی از نام‌های دختران متاثر از نام گل‌هاست؛ نسترن، نسرین، سوسن، لاله، یاسمن، رز، شقایق و نام‌های دیگری که به واسطه این اسم بر مفهومی به نام زیبایی تکیه می‌شود. در واقع با هر بار تکرار نام این گل‌ها که روی دختران گذاشته شده، بر زیبایی و اهمیت آن در زندگی تکیه می‌شود و به همین سادگی آن باور عمیق را که «زن ریحان است» بازتولید می‌کند.

نکته دیگر در این باره این است که اسم‌ها بسته‌های کوچک و سربسته‌ای از مفاهیم است که هر روز بر زبان ما باز و محتویات‌شان در ما هضم و جذب می‌شود. این که بزرگان ما تأکید کرده‌اند روی فرزندان خود، نام‌های نیکو بگذارید صرفا از زاویه دید فردی و خانوادگی نیست. اگرچه داشتن نامی خوب حقی برای یک فرزند است، چرا که بخشی از داوری‌ها درباره شخصیت و رفتار او در جامعه به واسطه آن اسم صورت می‌گیرد، اما باید به این نکته مهم توجه کرد که دایره تأثیر اسم در قلمرو فردی متوقف نمی‌ماند. به این معنا که وقتی ملتی، نام‌هایی را بر پسران و دختران خود می‌گذارد، بر گنجینه‌ای از مفاهیم تکیه می‌کند و به واسطه آن اسم‌ها موضع خود را در برابر زیبایی، عدالت، آزادی، انصاف، خضوع و صدها گزاره اخلاقی و اعتقادی و اجتماعی دیگر علنی می‌سازد. از این نظر می‌توان گفت نقطه آغاز موضعگیری‌ها در فرهنگ عمومی هر کشوری از نام‌ها به عنوان بسته‌های کوچک مفاهیم مشترک نشأت می‌گیرد.

رسانه و ایجاد ذهنیت درباره یک اسم

تأثیر رسانه در نسبت دادن یک مجموعه رفتاری با تیپ‌سازی به یک اسم خاص هم مهم است. مثلا وقتی در یک سریال عامه پسند، اسم قهرمان فیلم، دختری محجبه و زیبا به نام ستایش است و از او رفتارهای منطقی سر می‌زند، مخاطب در ناخودآگاه خود،‌ نام ستایش را به ظاهری موقر و رفتاری منطقی و سختکوشی گره می‌زند،‌ برعکس وقتی مثلا در یک سریال یا سریال‌های مشابه، یک اسم روی ضد قهرمان‌ها و بزهکارها گذاشته می‌شود، ذهنیت ما را نسبت به آن اسم منفی می‌کند.

این که کسی اسم فرزندش را می‌گذارد خیار یا افسرده یا کفتر، شربت، مفتول یا نوشابه عجیب به نظر می‌رسد، اما واقعیت دارد و شاید رفتارشناسی و مردم‌شناسی نیاز دارد که ما دقیقا متوجه شویم چرا این اتفاق‌ها می‌افتد

امیر گودرزی، کارشناس رسانه در گفت‌وگو با جام‌جم درباره مفهومی به نام انرژی اسم‌ها می‌گوید: ما در روابط اجتماعی شاید به شکل نامحسوسی در برابر برخی اسم‌ها موضعگیری کنیم یعنی اسمی ما را وادار به یک واکنش عصبی کند یا ما را به خنده بیندازد یا وادار به تمجید کند. او مثال‌هایی در این باره می‌زند: وقتی اسم‌هایی مثل چنگیز یا اسکندر را می‌شنوم از این که کسی حاضر شده نام خونخوارترین دشمنان این سرزمین را روی فرزند خود بگذارد، شگفت‌زده می‌شوم. اینجا ما با یک ضعف حافظه تاریخی مواجه‌ایم و نفس انتخاب چنین اسم‌هایی نشان می‌دهد ما دست‌کم در لایه‌هایی از اجتماع خود با حساسیت چندانی در برابر رخدادهای تاریخی این سرزمین روبه‌رو نیستیم.

نکته بعدی درباره اسم‌هایی است که گاهی در رسانه‌ها به نقل از سازمان ثبت احوال منتشر می‌شود که عجیب و خنده‌دار است. این که کسی اسم فرزندش را می‌گذارد خیار یا افسرده یا کفتر، شربت، مفتول یا نوشابه عجیب به نظر می‌رسد، اما واقعیت دارد و شاید رفتارشناسی و مردم‌شناسی نیاز دارد که ما دقیقا متوجه شویم چرا این اتفاق‌ها می‌افتد.

نام‌ها، جهتگیری‌ هویتی را فاش می‌کنند

اسامی مختلفی که در یک جامعه وجود دارد، جهتگیری‌ هویتی را در آن جامعه به تصویر می‌کشد. جلال مرادی، کارشناس ارشد روان‌شناسی بالینی به جام‌جم می‌گوید: اسم هر شخص بخشی از هویت اصلی او محسوب می‌شود. هویتی که فرد به واسطه آن شناخته می‌شود. یک اسم خوب و شایسته باید دارای اصالت باشد و با فرهنگ و جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم، همخوانی لازم را داشته باشد. نام‌هایی که یادآور خاطرات شیرین و خوب یک مملکت هستند یا نماد موضوعی زیبا محسوب می‌شوند، از بهترین نام‌هایی هستند که برای یک فرد انتخاب می‌شود، اما برخی اوقات شاهدیم نام انتخاب شده واجد این ویژگی‌ها و مختصات نیست و همین موضوع باعث می‌شود آن اسم از لحاظ هویت فرهنگی، تناسبی با الگوهای بومی آن سرزمین نداشته باشد.

چه کنیم وقتی یک جوان می‌خواهد اسمش را تغییر دهد؟

مطلب مهمی که از دید این روان‌شناس پنهان نمی‌ماند، تناسب سنی میان اسم‌ها و آدم‌هاست. انگار که برخی اسم‌ها همیشه اسم کودک می‌مانند و با صاحب آن بزرگ نمی‌شوند و همین موضوع می‌تواند دردسرهایی برای صاحب اسم در آینده ایجاد کند، اما گاهی والدین به این ظرایف در انتخاب اسم‌ها توجه لازم را ندارند؛ این که یک اسم باید به گونه‌ای باشد که نه‌تنها در دوران کودکی بلکه در بزرگسالی هم متناسب با زمان و شخصیت کودک انتخاب شود. برخی اسم‌ها در دوران کودکی زیباست، ولی در نوجوانی با مخفف کردن آن نام و قرار دادن پسوند و پیشوند در کنار آن می‌تواند احساس ناخوشایندی برای صاحب اسم ایجاد کند. اسامی فانتزی ممکن است برای نقش مادری مناسب باشد ولی اگر همان مادر بخواهد نقش یک کارمند را در جامعه ایفا کند، نام مناسبی برای او نیست.

به همین دلیل در بسیاری از کشورها از جمله ایران حق تغییر اسم را برای فرد قائل شده‌اند. یعنی هر فرد می‌تواند با توجه به نوع گرایش و شخصیت خود، نامش را تغییر دهد. در سن نوجوانی و جوانی، رشته زندگی و سبک زیستن ما ممکن است با خانواده و علایق‌مان در کودکی متفاوت باشد، در نتیجه برخی نوجوانان به این فکر می‌افتند که نام خود را تغییر دهند. در این زمینه به خانواده‌ها پیشنهاد می‌شود در قبال تغییر اسم با جوان‌های خود رفتارهای پرخاشگرانه،‌ دفعی و چکشی نداشته باشند. اگر نوجوان یا جوانی می‌خواهد اسم خود را تغییر دهد و شما در این باره نگرانی دارید، باید اول ببینید این نگرانی شما تا چه اندازه پایه‌های منطقی دارد. اگر نگرانی شما صرفا احساس تملک درباره یک نام است و از سوی دیگر فرزند شما در دایره یک فرهنگ بومی می‌خواهد به یک انتخاب شایسته‌تر دست بزند، پس باید به او حق داد؛ چون اوست که سال‌ها می‌خواهد با این نام زندگی کند و مورد خطاب قرار گیرد. نکته دیگر این که از بیست و یک سالگی به بعد بهترین زمان برای تغییر نام است، چرا که شخصیت اجتماعی و شغلی افراد به ثبات نسبی می‌رسد و در آن حالت تصمیم عاقلانه‌تری در این باره گرفته می‌شود.

از روده فروش تا پاکدل

همه ما احتمالا به تغییر اسم‌هایی در زندگی‌مان برخورده‌ایم که برخی از آن اتفاق‌ها اجتناب‌ناپذیر بوده و حتی به میزان قابل توجهی از تنش‌های اجتماعی جلوگیری کرده است. فرزاد علیزاده، مهندس کشاورزی، خاطره‌ای از کودکی هایش در این باره می‌گوید: کلاس سوم دبستان، همکلاسی داشتیم که نام خانوادگی‌اش روده فروش بود. این که چرا روده فروش،‌ شاید به این دلیل که شغل اجدادی‌شان، فروش امعا و احشای گوسفند بوده، البته ما در همان مدرسه می‌دانستیم کبابی روبه‌روی مدرسه، متعلق به پدر همین دوست‌مان است. مسأله اینجا بود که متأسفانه بچه‌ها با بی‌رحمی، نام خانوادگی همکلاسی ما را دست می‌انداختند و دوست ما هم از این موضوع در عذاب بود، تا این‌که سال بعد دیدیم فامیلی‌اش را عوض کرده و تغییر داده است به پاکدل. همان سال روی شیشه کبابی پدر همکلاسی‌مان هم دیدیم که نوشته شده پاکدل.

تصویرسازی در ذهن کودک به واسطه پیشینه اسم

اما هر کس دوست دارد معنای اسمی که روی او گذاشته شده را پیدا و درباره آن اطلاعاتی کسب کند. ما به دنبال نشانه‌هایی در اسم می‌گردیم که بتوانیم سبک رفتاری‌مان را با آن همسو کنیم. جلال مرادی، معتقد است وقتی یک اسم را با خود یدک می‌کشیم، سعی می‌کنیم با صاحب آن نام همخوانی داشته باشیم، اما یادمان باشد نمی‌توان انتظار داشت همه افراد به این شکل عمل می‌کنند؛ چرا که در جامعه بوضوح می‌توانیم شاهد آن باشیم که اسامی افراد با منش آنها همخوانی لازم را ندارد، اما می‌توان گفت به‌طور کلی افراد از اسم خود تأثیر می‌پذیرند، مثلا اگر اسم ما معنای صمیمیت و مهر را در ذهن تداعی کند، سعی می‌کنیم فرد مهربان و باگذشتی باشیم.

نکته‌ای که لازم است یادآور شویم این است که والدین باید از هفت سالگی معنی لغوی اسم کودک را به او بفهمانند. این که داستان نامگذاری آنها به چه شکل است، آیا نام او یادآور فلان شهید است یا برگرفته از فلان شخصیت معروف، خوب است کودک در جریان این جزئیات قرار گیرد. در یکی از برنامه‌های رادیویی که آخر شب پخش می‌شد بچه‌ای را به استودیو آورده بودند که در پاسخ به این پرسش که نامت چیست، گفت حسین. این کودک بیان می‌کرد که عموی من فرمانده بوده و به شهادت رسیده است. من در اینجا نماینده او هستم، چرا که نام او هم حسین بود. این تصویرسازی ذهنی به کودک نشان می‌دهد وی احساس مسئولیت می‌کند و خود را نماینده یک قهرمان می‌داند.(شکوفه شیبانی / جام‌جم)

سایت های دیگر:

تاثیر نام بر شخصیت افراد - آفتاب

جام‌جم سرا | تاثیر نام بر شخصیت افراد

تاثير نام بر شخصيت افراد - باشگاه تحلیلگران جوان آریا

 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم خرداد ۱۳۹۳ساعت 12:29  توسط دکتر جلال مرادی  | 

مراجعان محترم
به دلیل جابجایی دفتر خدمات روانشناسی عرش لطفا برای نوبت جدید با شماره های جدید تماس بگیرید.
02122013166
02122019128
09199131443
جلال مرادی روانشناس بالینی

 

+ نوشته شده در  جمعه پنجم اردیبهشت ۱۳۹۳ساعت 20:13  توسط دکتر جلال مرادی  | 

پذیرش و ارائه خدمات مشاوره مجازی ، روانسنجی و... به کاربران آغاز شد. استخدام متخصصان و عضویت مراکز نیز امکان پذیر است.

 

در این خبر نامه امکانات پیش بینی شده برای کاربران و متخصصان در سایت پژوهشی و اطلاع رسانی عرش گستر تبیان معرفی شده است.

برای مطالعه بر روی خبرنامه یا تصویر کلیک کنید:

خبر نامه شماره 1


خبر نامه شماره 1

 

+ نوشته شده در  جمعه یازدهم بهمن ۱۳۹۲ساعت 19:53  توسط دکتر جلال مرادی  | 

معرفی سایت به متخصصان

یک پیشنهاد رد نشدنی ...! محل کار خود را در فضای مجازی بسازید www.arshgt.ir در فضایی مطمئن با سودی مشخص استخدام شوید

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه بیست و هشتم دی ۱۳۹۲ساعت 21:27  توسط دکتر جلال مرادی  | 

سر فصل خدمات :

1-آشنایی و پیشگیری از دخانیات و مواد
2- بهداشت خانواده
3- بهداشت و سلامت روان
4-پیشگیری از بیماری ها
5-تحرک و فعالیت های جسمانی
6-تغذیه و بهداشت مواد غذایی
7-خدمات مشاوره ای پزشکی
8-مدیریت بحران و پیشگیری از بروز حوادث

نشانی خانه های سلامت منطقه 18

مسئول: معاونت اجتماعی منطقه 18 - اداره سلامت منطقه 18

مجری : شرکت پژوهشی و اطلاع رسانی عرش گستر تبیان

+ نوشته شده در  جمعه بیست و دوم شهریور ۱۳۹۲ساعت 0:24  توسط دکتر جلال مرادی  | 

uploaded_image


کارگاه تقویت روابط اجتماعی خانواده (رایگان)

زمان : 26/06/1392

ساعت :  15-16:30

مدرس: خانم ناهید دولت آبادی

مکان : تهرن - شهرک ولی عصر - شادآباد - میدان جانبازان - بزرگراه شهید بروجردی  سالن همایش مسجد علی بن موسی الرضا (ع)

طرح همیار خانواده با شعار محله محله بدون طلاق

با همکاری:

اداره کل امور بانوان شهرداری تهران

معاونت اجتماعی منطقه 18

اداره امور بانوان منطقه 18

شرکت پژوهشی و اطلاع رسانی عرش گستر تبیان

تلفن : 51 و 02166401634

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۹۲ساعت 20:52  توسط دکتر جلال مرادی  | 

uploaded_image

کارگاه فرزند پروری و ملزومات آن  (رایگان)

زمان : 26/06/1392

ساعت :  10-12

مدرس: آقای عیسی کاکاوند

مکان : تهرن - شهرک ولی عصر - شادآباد - میدان جانبازان - بزرگراه شهید بروجردی  سالن همایش مسجد علی بن موسی الرضا (ع)

طرح همیار خانواده با شعار محله محله بدون طلاق

با همکاری:

اداره کل امور بانوان شهرداری تهران

معاونت اجتماعی منطقه 18

اداره امور بانوان منطقه 18

شرکت پژوهشی و اطلاع رسانی عرش گستر تبیان

تلفن : 51 و 02166401634

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۹۲ساعت 20:50  توسط دکتر جلال مرادی  | 

uploaded_image


کارگاه نقش اوقات فراغت در زندگی زناشویی و تحکیم خانواده  (رایگان)

زمان : 26/06/1392

ساعت :  17-18:30

مدرس: خانم طاهره یعقوبی

مکان : تهرن - شهرک ولی عصر - شادآباد - میدان جانبازان - بزرگراه شهید بروجردی  سالن همایش مسجد علی بن موسی الرضا (ع)

طرح همیار خانواده با شعار محله محله بدون طلاق

با همکاری:

اداره کل امور بانوان شهرداری تهران

معاونت اجتماعی منطقه 18

اداره امور بانوان منطقه 18

شرکت پژوهشی و اطلاع رسانی عرش گستر تبیان

تلفن : 51 و 02166401634

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۹۲ساعت 20:47  توسط دکتر جلال مرادی  | 

uploaded_image


کارگاه اقتصاد خانواده و اهمیت مدیریت آن   (رایگان)

زمان : 25/06/1392

ساعت:15-16:30

مدرس: خانم ناهید دولت آبادی

مکان : تهرن - شهرک ولی عصر - شادآباد - میدان جانبازان - بزرگراه شهید بروجردی  سالن همایش مسجد علی بن موسی الرضا (ع)

طرح همیار خانواده با شعار محله محله بدون طلاق

با همکاری:

اداره کل امور بانوان شهرداری تهران

معاونت اجتماعی منطقه 18

اداره امور بانوان منطقه 18

شرکت پژوهشی و اطلاع رسانی عرش گستر تبیان

تلفن : 51 و 02166401634

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۹۲ساعت 20:45  توسط دکتر جلال مرادی  | 

uploaded_image


کارگاه مهارت روابط بین فردی و نقش آن در زندگی زناشویی و تحکیم خانواده  (رایگان)

زمان : 25/06/1392

ساعت: 10-12

مدرس: خانم دکتر مریم امین زاده

مکان : تهرن - شهرک ولی عصر - شادآباد - میدان جانبازان - بزرگراه شهید بروجردی  سالن همایش مسجد علی بن موسی الرضا (ع)

طرح همیار خانواده با شعار محله محله بدون طلاق

با همکاری:

اداره کل امور بانوان شهرداری تهران

معاونت اجتماعی منطقه 18

اداره امور بانوان منطقه 18

شرکت پژوهشی و اطلاع رسانی عرش گستر تبیان

تلفن : 51 و 02166401634

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۹۲ساعت 20:42  توسط دکتر جلال مرادی  | 

uploaded_image


کارگاه جهت گیری عقیدتی و نقش آن در زندگی زناشویی و تحکیم خانواده  (رایگان)

زمان : 24/06/1392

ساعت: 17-18:30

مدرس: آقای دکتر طاهر تیز دست

مکان : تهرن - شهرک ولی عصر - شادآباد - میدان جانبازان - بزرگراه شهید بروجردی  سالن همایش مسجد علی بن موسی الرضا (ع)

طرح همیار خانواده با شعار محله محله بدون طلاق

با همکاری:

اداره کل امور بانوان شهرداری تهران

معاونت اجتماعی منطقه 18

اداره امور بانوان منطقه 18

شرکت پژوهشی و اطلاع رسانی عرش گستر تبیان

تلفن : 51 و 02166401634

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۹۲ساعت 20:39  توسط دکتر جلال مرادی  | 


uploaded_imageکارگاه روابط جنسی و نقش آن در زندگی زناشویی و تحکیم خانواده  (رایگان)

زمان : 24/06/1392

ساعت: 15-16:30

مدرس: خانم نرگس جلیلی

مکان : تهرن - شهرک ولی عصر - شادآباد - میدان جانبازان - بزرگراه شهید بروجردی  سالن همایش مسجد علی بن موسی الرضا (ع)

طرح همیار خانواده با شعار محله محله بدون طلاق

با همکاری:

اداره کل امور بانوان شهرداری تهران

معاونت اجتماعی منطقه 18

اداره امور بانوان منطقه 18

شرکت پژوهشی و اطلاع رسانی عرش گستر تبیان

تلفن : 51 و 02166401634

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۹۲ساعت 20:36  توسط دکتر جلال مرادی  | 

uploaded_image


کارگاه آشنائی با تعارضات زناشویی و نحوه کاهش آن (رایگان)

زمان : 24/06/1392

ساعت: 10-12

مدرس: آقای عیسی کاکاوند

مکان : تهرن - شهرک ولی عصر - شادآباد - میدان جانبازان - بزرگراه شهید بروجردی  سالن همایش مسجد علی بن موسی الرضا (ع)

طرح همیار خانواده با شعار محله محله بدون طلاق

با همکاری:

اداره کل امور بانوان شهرداری تهران

معاونت اجتماعی منطقه 18

اداره امور بانوان منطقه 18

شرکت پژوهشی و اطلاع رسانی عرش گستر تبیان

تلفن : 51 و 02166401634

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۹۲ساعت 20:30  توسط دکتر جلال مرادی  | 

uploaded_image


کارگاه مدیریت خانواده و نقش آن در زندگی زناشویی و تحکیم خانواده (رایگان)

زمان : 23/06/1392

ساعت: 17-18:30

مدرس: آقای دکتر طاهر تیز دست

مکان : تهرن - شهرک ولی عصر - شادآباد - میدان جانبازان - بزرگراه شهید بروجردی  سالن همایش مسجد علی بن موسی الرضا (ع)

طرح همیار خانواده با شعار محله محله بدون طلاق

با همکاری:

اداره کل امور بانوان شهرداری تهران

معاونت اجتماعی منطقه 18

اداره امور بانوان منطقه 18

شرکت پژوهشی و اطلاع رسانی عرش گستر تبیان

تلفن : 51 و 02166401634

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۹۲ساعت 20:26  توسط دکتر جلال مرادی  | 

uploaded_image


کارگاه تفاوت های فردی و نقش آن در روابط زناشویی و تحکیم خانواده (رایگان)

زمان : 23/06/1392

ساعت: 10-12

مدرس: خانم دکتر مریم امین زاده

مکان : تهرن - شهرک ولی عصر - شادآباد - میدان جانبازان - بزرگراه شهید بروجردی  سالن همایش مسجد علی بن موسی الرضا (ع)

طرح همیار خانواده با شعار محله محله بدون طلاق

با همکاری:

اداره کل امور بانوان شهرداری تهران

معاونت اجتماعی منطقه 18

اداره امور بانوان منطقه 18

شرکت پژوهشی و اطلاع رسانی عرش گستر تبیان

تلفن : 51 و 02166401634

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۹۲ساعت 20:13  توسط دکتر جلال مرادی  | 

شماره مکانیزه آگهی : 139203900906001763

زمان چاپ آگهی: 12:53- 1392/05/06

شناسه ملی: 10103911651

آگهی تغییرات شرکت پژوهشی و اطلاع رسانی عرش گستر تبیان سهامی خاص به شماره ثبت 347666 و شناسه ملی 10103911651 به استناد صورت جلسه مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده مورخ 20/03/1392 تصمیمات ذیل اتخاذ شد:

اعضاء هیئت مدیره به مدت 2 سال به قرار ذیل تعیین گردیدند:

آقای جلال مرادی به کد ملی3821136571به سمت رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل،احمد شنایی به کد ملی5199658395به سمت عضو هیئت مدیره و علی عباس کمری به کد ملی 4500523431 به سمت نایب رئیس هیئت مدیره.

حق امضا کلیه اوراق و اسناد بها دار و تعهد آور شرکت از قبیل چک ، برات، سفته، قرار دادها و عقود اسلامی و قراردادهای قانونی و اوراق عادی و اداری با امضای جلال مرادی همراه با مهر شرکت معتبر می باشد.

خانم سمیرا دهقانی کجانی به کد ملی 0076358623 به سمت بازرس اصلی و خانم سیده زکیه نبی زاده به کد ملی 2640032992 به سمت بازرس علی البدل برای مدت یکسال تعیین گردیدند.

 اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری

سامان ثبت اسناد و امکلاک کشور


+ نوشته شده در  دوشنبه هفتم مرداد ۱۳۹۲ساعت 19:26  توسط دکتر جلال مرادی 

بسياري از افراد در رويارويي با مسائل زندگي فاقد توانايي‌هاي لازم هستند و همين امر آنان را در مواجه با مشكلات و مسائل روزمره زندگي ناتوان و آسيب‌پذير ساخته است. بسياري از اين مشكلات و اختلافات ريشه‌هاي رواني اجتماعي دارند. انسان‌ها براي مقابله سازگارانه با موقعيت‌هاي تنش‌زا و كشمكش‌هاي زندگي نياز به آموختن برخي مهارت‌ها دارند. يكي از موثرترين برنامه‌هايي كه به افراد كمك مي‌كند تا زندگي بهتر و سالم‌تري داشته باشند، برنامه‌ي آموزش مهارت‌هاي زندگي است. آموزش مهارت‌هاي زندگي در ايران از سال 1377 شروع شده است . هدف از آموزش اين مهارت‌ها كمك به افراد در جهت شناخت هر چه بهتر خود ، كنترل هيجانات و استرس و حل كردن هرچه بهتر مسائل و مشكلات است. در سايه‌ي تامين چنين اهدافي ، توانايي‌هاي رواني-  اجتماعي افراد  افزايش پيدا كرده و باعث مي‌شود كه افراد مسئوليت‌هاي مربوط به نقش اجتماعي خود را پذيرفته و بدون صدمه زدن به خود و ديگران با چالش‌ها و مشكلات زندگي روبرو شده و انتخاب‌ها و رفتارهاي سالمي‌ در سرتاسر زندگي داشته باشند.

همرا با ارتقاء سطح بهداشت رواني، انگيزه‌هاي افراد در مراقبت از خود و ديگران ، پيشگيري‌از بيماري‌هاي رواني و مشكلات رفتاري افزايش مي‌يابد . يادگيري مهارت‌ها ، تنها يك ياديگري نيست ، بلكه افراد علاوه بر دانش و اطلاعاتي كه بدست مي‌آورند، نگرش‌ها و ارزش ها‌ نيز تحت تاثير قرار گرفته و اين مهارت‌ها را در موقعيت‌هاي واقعي زندگي بكار مي‌گيرد .

علاوه بر مهارت های زندگی ، آموزش مهارت های زناشویی و تحکیم خانواده نیز نقش به سزایی در کاهش تنش های خانوادگی و افزایش زندگی زناشویی دارد.

شهرداری تهران در قالب برنامه های فرهنگی و اجتماعی خود اقدام با تاسیس خانه های های تسنیم و خانه های سلامت نموده است. مدیریت سلامت شهری از طریق سازماندهی شبکه مردمی برای مشارکت جدی در امر سلامت شهروندان سعی در افزایش سلامت آنها داشته است. این دیدگاه معقتد است، شهر سالم محصول تلاش شهروندانی است که در برآورد و تامین نیازهای اجتماعی خود همراهی نموده و در تمام مراحل تکوین شبکه خدمات شهری از سیاستگذاری و برنامه ریزی گرفته تا اجرا و نظارت نقش شایسته ای ایفا نمایند.

خانه های سلامت محله در واقع ستاد هماهنگ کننده و اجرایی پروژه محله سالم با استقرار در محله های شهر تهران به عنوان تسهیل گر ، سطح سلامت ساکنان محله را از طریق مشارکت همگانی و همکاریهای بین بخشی ارتقا می بخشند.

خدمات خانه های سلامت شامل برنامه های متنوعی است که طی آن دانش و اطلاعات مربوط به سلامت به درستی به فرد و جامعه منتقل می شود و در نهایت هدف اصلی این طرح افزایش سلامت جامعه و ارتقای سطح دانش شهروندان است.
+ نوشته شده در  جمعه بیست و یکم تیر ۱۳۹۲ساعت 13:53  توسط دکتر جلال مرادی  | 

uploaded_image

با سلام و احترام

سامانه پیامک شرکت پژوهشی و اطلاع رسانی عرش گستر تبیان و دفتر خدمات روانشناسی و مشاور عرش راه اندازی شد.

همکاران و مراجعان محترم از طریق شماره  10003010003000 می توانند پیشنهادها و انتقادهای خود را بیان نمایند.

نشانی : تهران خیابان طالقانی  بین خ حافظ  و ولی عصر پلاک 394 طبقه دوم واحد هفت (تمام ایام هفته 8 صبح تا 8 شب)

تلفن: 66401634-66401646-66401651

+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم تیر ۱۳۹۲ساعت 11:49  توسط دکتر جلال مرادی  | 

شرکت پژوهشی و اطلاع رسانی عرش گستر تبیان در راستای افزایش خدمات خود به سازمان ها و شهروندان محترم اقدام به عقد قرار داد با متخصصین محترم می نماید. همکاران محترمی که تمایل دارند در طرح های شرکت مشارکت نمایند رزومه خود را به نشانی Arshgt@gmail.com ارسال یا با شماره تلفن های 02166401634 -02166401646 تماس حاصل فرمایند.

حیطه های مورد نیاز

1-یشگیری از دخانیات و مواد
2- بهداشت خانواده
3- بهداشت و سلامت روان
4-پیشگیری از بیماری ها
5-تحرک و فعالیت های جسمانی
6-تغذیه و بهداشت مواد غذایی
7-خدمات مشاوره ای پزشکی
8-مدیریت بحران و پیشگیری از بروز حوادث

+ نوشته شده در  یکشنبه شانزدهم تیر ۱۳۹۲ساعت 21:25  توسط دکتر جلال مرادی  | 

شرکت پژوهشی و اطلاع رسانی عرش گستر تبیان طی قرادادی با مدیر امور بانوان شهرداری منطقه 18 تهران اقدام به برگزاری کارگاه های مشاوره و تحکیم خانواده در سطح خانه های تسنیم نموده است.

این کارگاه های با هدف افزایش رضایت زناشویی در قالب طرح همیار خانواده در سطح منطقه به صورت منظم در سرای محله ها برگزار خواهد شد.

جهت اطلاع از نحوه برگزاری کارگاه ها و نیز ثبت نام شهروندان عزیز می توانند از طریق مراجعه به سرای محله ها در منطقه 18 و یا تماس با شماره تلفن های 02166401634 -02166401646-02166401651 اطلاع کسب نمایند.

+ نوشته شده در  یکشنبه شانزدهم تیر ۱۳۹۲ساعت 21:15  توسط دکتر جلال مرادی  | 

شرکت پژوهشی و اطلاع رسانی عرش گستر تبیان طی قرار دادی در سال 1392 با همکاری معاونت اجتماعی شهرداری منطقه 18 مسئولیت تامین نیروهای تخصصی در حوزه سلامت و پیشگیری در خانه های سلامت  را به عهده خواهد داشت.

در این طرح که در 18 خانه سلامت منطقه 18 برگزار خواهد شد بیش از 70  نیروی متخصص به ارائه خدمات به شهروندان خواهند پرداخت.

لیست خدمات

1-آشنایی و پیشگیری از دخانیات و مواد
2- بهداشت خانواده
3- بهداشت و سلامت روان
4-پیشگیری از بیماری ها
5-تحرک و فعالیت های جسمانی
6-تغذیه و بهداشت مواد غذایی
7-خدمات مشاوره ای پزشکی
8-مدیریت بحران و پیشگیری از بروز حوادث

نشانی خانه های سلامت منطقه 18

برنامه های اجرایی خانه های سلامت منطقه 18

+ نوشته شده در  یکشنبه شانزدهم تیر ۱۳۹۲ساعت 21:8  توسط دکتر جلال مرادی  | 

انتخابات یازدهم: از آدم های کوچک، کارهای بزرگ نخواهید.
جلال مرادی
کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی


بار دیگر برای تعیین رئیس جمهور آینده  مردم ایران دست به انتخاب بزرگی خواهند زد.  این دفعه افرادی وارد عرصه شده و انتخاب شده اند که چهره های شناخته شده ای در عرصه سیاست و مدیریت هستند. البته احزاب و گروه های سیاسی نیز تلاش های را برای معرفی نامزدهای موافق با سیاست های خود داشتند  و هنوز هم مشغول سنگر بندی و تحلیل رفتار نامزدهای منتخب از سوی شورای نگهبان هستند.

چهار سال پیش در مقاله ای با عنوان آیا شخصیت نامزدهای خود را می شناسد اقدام به آگاه سازی به حد توان خود نمودم. این بار نیز بنا به وظیفه در خصوص شخصیت رئیس جمهور و مدیریت جامعه تحلیلی خواهیم داشت که امیدوارم مفید باشد.

هرچند حد و اختیارات رئیس جمهور در ایران و تمامی کشورهای دیگر به دقت در قانون اساسی آورده شده و افراد از آن حدود بیشتر اختیار ندارند و نیز دولت ها با همکاری و مشورت سیاستمداران و اتاق های فکر اداره می شوند ولی شخصیت افراد و میزان تاثیرگذاری آنها را نباید نادیده گرفت.

با مطالعه  تاریخ کشورها به اسامی بر می خوریم که تمامی دستاوردها و داشته ها با نام این افراد به ذهن می اید و نیز این رویدادها با نام افراد معنی و مفهوم پیدا می کند و به صراحت می گوییم که میزان تاثیر افراد در زمان ها و مکان های و معادلات سیاسی جهان حائز اهمیت است .

بنابراین برای انتخاب هر چه بهتر با احترام به معیارها و خواسته های گروه های مختلف سعی داشته باشید با استفاده از ابزارهای مختلف نامزدهای خود را بشناسید.

 روان شناسان در این حوزه دست به مطالعات زیادی زده اند و شخصیت و نیازهای افراد را مورد بررسی قرار داده اند. که در این بین روان شناس بزرگ معاصر مزلو  نتایجی قابل توجه ای را به دست آورده است. ایشان در مطالعات خود دریافتند که شخصیت های بزرگ جهان در طبقه بندی او در مرحله خود شکوفایی قرار داشته اند و یا در مراحل بالای نیازها قرار گرفته اند.

 uploaded_image

بنابراین باید در انتخاب به معیارها و نیز شخصیت کاندیداها  توجه نمایید. 

نظریه سلسله مراتب نیازهای انسانی مزلو (Hierarchy of Human Needs) معمولاً به شکل یک هرم متشکل از ۵ یا ۷ طبقه ترسیم می‌شود. این سلسله مراتب از نیازهای ابتدایی در طبقه پایینی شروع شده و هرچه بالاتر می‌رود نیازهای پیچیده‌تر انسانی را معرفی می‌کند که به ترتیب عبارت‌اند از: نیازهای فیزیولوژیک، نیازهای امنیتی، نیازهای عاطفی، نیازهای اجتماعی- احترامی و نیازهای خودشکوفایی.

قابل توجه کاندیدهای محترم ؛ معرفی خود به عنوان کسی که می خواهد نان به مردم بدهد نوعی توهین به جامعه است. درست است که نیازهای فیزولوژیکی جزو ضرورت های اساسی انسان و موجودات زنده است ولی احساس امنیت از نوع امنیت اجتماعی و اقتصادی ، احترام و نیز بیان واقعیت و احترام به کرامت انسانی است که یک جامعه را برای رشد و توسعه آماده خواهد کرد.

سعی در بیان واقعیت های زندگی انسان و عبور از نیازهای فیزولوژیک و توجه به نیازهای دیگر برای کسی قابل درک است که خود نیز این مراحل را درک کرده باشد و در بخش بالایی هرم و یا حداقل در بخش میانی هرم باشد.

انتخاب فردی با دغدغه های پایین سبب خواهد که نه تنها این دغدغه ها تحقق نیابد بلکه به دلیل عدم درک نیاز به امنیت روانی، خانوادگی ، اجتماعی و اقتصادی و... باعث برشکستگی تاریخی یک ملت شود. کم نیست قرار دادهای ننگینی که به واسطه این افراد نالایق به مردم ایران در رژیم های قبلی تحمیل شده است. و مردان بزرگ حماسه هشت سال دفاع را آفریدند و یک وجب از خاک میهن را به دشمن نسپردند.

بنابراین با انتخاب یک امیر کبیر انتظار کارهای بزرگ داشته باشید و گرنه به صراحت می گویم از آدم های کوچک، کارهای بزرگ نخواهید.


مطلب قبلی:


آیا با شخصیت نامزدهای ریاست جمهوری آشنا هستید.

+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم خرداد ۱۳۹۲ساعت 20:7  توسط دکتر جلال مرادی  | 

گزارش:

میزگرد علمی ـ پژوهشی با عنوان عوارض جنسی سوء مصرف آمفتامین ها در مردان  

تاریخ :

16/01/1392

مدعوین:

آقای دکتر علی فرهودیان روانپزشک و عضو هیات علمی مرکز تحقیقات سوء مصرف و وابستگی به مواد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی

خلاصه جلسه:

 مت آمفتامین دارای اثرات متفاوتی در افراد است که در اصطلاح به عنوان «فاز» معروف است و در افراد مختلف دارای تابلوهای بالینی متفاوتی است. در زمینه جنسی نیز تابلو بالینی افراد متفاوت است اما به صورت عمده چرخه طبیعی رابطه را دچار تغییر می نماید.

چرخه طبیعی رابطه جنسی شامل: میل جنسی (خیالبافی، انگیزه و...) ، تحریک و لذت (تمایل به لمس، گفتگو، رابطه نزدیک و...) ، ارگاسم (فعالیت جنسی، احساس لذت و تحریک و ارگاسم کامل و ...) و تخفیف احساس (آرامش بعد از ارگاسم، مرحله نهفتگی، گفتگو،  استراحت و ...) می باشد.

اثرات آمفتامین بر میل جنسی:

میل جنسی از طریق کنترل درونی، مدیریت می شود و هر چیزی که بتواند کنترل درونی را تحت تاثیر قرار دهد،  بر میل جنسی نیز اثر خواهد گذاشت.

مت آمفتامین و اعتیاد جنسی بر کاهش کنترل درونی اثر مستقیم داشته و میل جنسی را افزایش می دهند. مت آمفتامین باعث تغییر در توانمندی افراد شده و فرد سمج، پر حرف، پرو و مهار گسیخته خواهد شد.

اثرات مت آمفتامین بر سکس بر مراحل مختلف:

اولین مراحل مصرف: در اولین مراحل مصرف تغییراتی در تحریک و لذت ایجاد خواهد کرد که موارد زیر را شامل می شود:

1.       افزایش کیفیت سکس

2.       افزایش طول مدت رابطه جنسی

3.       افزایش ترشح پرولاکتین (ماده پرولاکتین باعث افزایش دفعات سکس در مردان می شود این حالت در زنان وجود دارد ولی مردان بعد از سکس دوره نهفتگی از یک ساعت تا چند روز را تجربه می کنند ولی مصرف آمفتامین باعث کاهش دوره نهفتگی و به سبب آن افزایش دفعات سکس خواهد شد)

4.       سکس ماراتن (مدت رابطه جنسی در افراد طبیعی از 5 دقیقه تا یک ساعت متفاوت است ولی مصرف آمفتامین در برخی موارد منجر به سکس ماراتن بیشاز سه ساعت نیز شده است ، در این زمینه به دلیل افت فشار خون، کم آبی بدن، خستگی احتمال مرگ یا سکته قلبی را افزایش می دهد)

 

ادامه مصرف در ابتدا:

1.       سکس ماراتن و افزایش سکس باعث دردناکی رابطه جنسی خواهد شد.

2.       لذت جنسی را افزایش می دهد.

3.       به دلیل طولانی بودن رابطه جنسی خلاقیت و جسارت را بیشتر می کند.

4.       جسارت جنسی به مرور زمان تبدیل به تنوع طلبی جنسی خواهد شد.

5.       افزایش دوپامین (باعث خلاقیت و در صورت ترشح بالا باعث توهم و هذیان خواهد شد)

6.       اختلال در عملکرد علی رغم نیاز روانی برای ادامه فعالیت جنسی

7.       کاهش نعوظ علی رغم میل به ادامه رابطه جنسی

8.       افزایش تماشگری و ترغیب خود یا  شریک جنسی به سکس گروهی

9.       به اشتراک گذاشتن شریک جنسی یا تماشا کردن سکس آنها

10.   افزایش خود ارضایی

11.   توجه بیش از حد به پرونو (دانلود و نگهداری عکس، فیلم و داستان های جنسی به حدی که  قادر به خواندن و دیدن آنها نیستند)

12.   اعتیاد جنسی

وقفه در مصرف :

1.    بی میلی جنسی

2.    ترشح اکسیتوسین (ماده است که به هورمون عشق معروف است و باعث عشق ورزی و تمایل به گفتگوی بین افراد و صحبت سکسی خواهد شد)

3.    افزایش اکسیتوسین در بلند مدت قطع و باعث اختلال خواهد شد.

4.    لذت بردن از رابطه جنسی با افراد ناشناس برای تجربه ترشح ادرنالین

5.    ریسک پذیری بالا در رابطه های سکسی با افراد ناشناس

6.    بعد از وقفه بی میلی ایجاد می شود ولی تنوع طلبی و بی اخلاقی همچنان ادامه دارد.

7.    ورود به مرحله رفتارهای جنسی پرخاشگرانه

8.    افزایش رفتارهای جنسی

9.    میل به همجنس خواهی

 

مصرف طولانی مدت:

1.       ناتوانی در حفظ نعوظ

2.       خود درمانی با وایاگرا

3.       تنوع طلبی بیش از حد

4.       تمایل به روابط جنسی با محارم و کودکان

5.       همجنس خواهی

6.       رفتاری های آزار خواهی یا آزار گری جنسی (فتیش جنسی)

7.       تمایل و گرایش بیش از حد به پرونو

8.       افزایش هذیان های خیانت (فرد به سبب ذهنیت و توهمات خود همواره در پی کشف خیانت جنسی شریک جنسی خود است)

 

عوارض ماندگار:

 عوارض کلی مصرف آمفتامین در بلند مدت باعث ایجاد رفتار جنسی اجبار گونه (compulsive sexual behavior) خواهد شد. فرد علاوه بر عوارض نامبرده شده ؛ شریک های جنسی متعدد، رفتار جنسی پر خطر، ماراتن سکس ، سکس گروهی، همجنس بازی و... را تجربه خواهد کرد.

ایجاد بی دردی ، افزیش میل جنسی، کاهش نعوظ، خود درمانی با وایاگرا، مهار گسیختگی رفتاری، کاهش ترس نسبت به خطر، اعتماد به نفس کاذب در ارتباط با دیگران ، تنوع طلبی جنسی، خود ارضای، روابط جنسی خارج از زناشویی، روابطه سکسی در گروه، پرونو گرافی، سکس پر خطر، چت سکسی، ارتباط دائم با تن فروش ها یا تن فروشی، اعتیاد جنسی، چشم چرانی، ارتباط با محارم و پرخاشگری جنسی جزو عوارض ماندگار در مصرف آمفتامین هستند.

در نهایت هنجار شکنی آنها باعث بی اخلاقی و ناهنجاری اخلاقی در خصوص روابط جنسی خواهد شد. 


جلال مرادی

کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

 

+ نوشته شده در  یکشنبه یکم اردیبهشت ۱۳۹۲ساعت 16:14  توسط دکتر جلال مرادی  | 

گزارش:

میزگرد علمی ـ پژوهشی با عنوان نقش رسانه های دیداری، شنیداری و الکترونیک در پیشگیری اولیه از اعتیاد

تاریخ :

16/12/1391

مدعوین:

آقای  فراهانی نماینده سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

خانم  زهرا اصفهانی  - نماینده سازمان بهزیستی کشور

خلاصه جلسه:

 آقای فراهانی به اهمیت رسانه و رسالت آنها در خصوص آموزش عمومی و اطلاع رسانی اشاره کردند و تفاهم نامه صداو سیما با ستاد مبارزه  با مواد را از نظر نقش و وظایف صدا و سیما مورد استناد قرار دادند.

ایشان معتقد بودند: در صدا و سیما سعی شده است در بخش آموزش اولیه، آموزش ثانویه و راه کاری های پیشگیری و درمان اطلاع رسانی کافی صورت گیرد. برنامه های مستند، سریال، برنامه های زنده ، انیمیشن و تیزر های تبلیغاتی زیادی،  با این هدف تهیه و پخش شده است . صدا و سیما برای این موضوع اقدام به ساخت برنامه های زنده ای (برنامه های صبح بخیر ایران، به خانه بر می گریدم، ماه عسل) نموده است  که از ظریف آن برای اطلاع رسانی و آموزش نهایت استفاده را ببرد. همچنین سریال های تخدیر یا تحقیر ، تا رهایی، تکیه بر باد، خط قرمز، زیر هشت، بی صدا فریاد کن ، ساختمان 88 ،  فصل زرد ، شکر تلخ و... از نمونه سریال هایی است که با هماهنگی  ستاد  مبارزه با مواد مخدر و با هدف پیشگیری و اطلاع رسانی تهیه و پخش شده است.

ایشان اهداف رسانه ملی در سند جامع پیشگیری از اعتیاد را موارد زیر ذکر کردند:

1 مشارکت در تدوین پروژه ها با سازمان های مردم نهاد (سمن ها)

2- مشارکت در پروژه حساس سازی و آگاه سازی جامعه

3- مشارکت در اطلاع رسانی برنامه های پیشگیری از اعتیاد

4- مشارکت در آموزش به خانواده ( آموزش مهارت های زندگی، فرزند پروری ، تحکیم خانواده و ... )

5- مشارکت در ترویج هنجارهای ضد اعتیاد و سبک زندگی سالم.

تحقق این اهداف از دیدگاه ایشان ، بستگی به  مولفه های از جمله: مدیریت پیام ، ارائه صحیح و ارائه پیام برای مخاطبین  دارد.  بنابریان حساسیت سازمان این است که پیام درستی را به شیوه صحیح بیان نماید .

ارائه پیام های بر اساس ماموریت سازمان دارای مراحل زیر است:

أ‌)        انتخاب ساختار پیام : سریال ، انیمیشن، کودک و نوجوان، زنده و ... .

ب‌)    تناسب برنامه ها با نام شبکه

ت‌)    انتخاب زمان پخش برنامه

ث‌)    در نظر گرفتن سن مخاطب

ج‌)      تعیین منطقه جغرافیایی مخاطب

ح‌)      بکارگیری به موقع تکنولوژی مناسب و عوامل مناسب

خ‌)      انتخاب صحیح برنامه و افراد

د‌)       در نظر گرفتن شرایط روز و تاریخ مصرف پیام

ذ‌)       پخش در زمان و موقع مناسب و ارسال پیام به شیوه مناسب

ر‌)        تشخیص نحوه ارائه پیام (پیام مستقیم یا غیر مستقیم)

ز‌)        احترام به وقت و زمان مخاطب

س‌)  تکیه بر پیام اصلی برنامه به جای حواشی آن

ش‌)  تشخیص زنده یا ضبطی بودن برنامه

ص‌) در نظر گرفتن رقبا و تشخیص پیام های آنها

ض‌) به روز بودن پیام

ط‌)     تناسب برنامه و هویت پیام

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

خانم زهرا اصفهانی   مدل بازار یابی اجتماعی را تشریح و توصیف کردند. بنا به تعریف ایشان ، بازار یابی اجتماعی مدلی است که هدف آن انتقال پیام های اجتماعی با تغییر رفتار و هنجار در اجتماع است.

ایشان استراتژی استفاده از رسانه ها برای پیشگیری از اعتیاد را به دلیل سرعت انتقال پیام مهم توصیف کردند. البته ایشان یادآور شدند: که فقط رسانه کافی نیست و باید پیام های رسانه همراه با تغییرات محیطی باشد. همچنین اثرات رسانه به همراه اقدام های جامعه محور  بیشتر تاثیر گذار خواهد بود و رسانه ها نباید تنها منبع انتقال اطلاعات باشند بلکه باید طی هماهنگی با محیط های دیگر  اطلاعات از طریق آنها نیز انتقال یابند.

ایشان موفقیت فعالیت های رسانه ای را منوط به رعایت موارد زیر دانستند: 1 -  پژوهش محور بودن،  2- توان شناسایی نیازها ی مخاطبان، ویژگی مخاطبان و نوع پیام های ارسالی ، 3- انتخاب رسانه مناسب ، 4- انتخاب رسانه های مختلف و فعالیت های غیر رسانه ای همزمان ، 5- کمک گرفتن از NGO  فعال ، 6- درج منبع پیام و یا استفاده از نام های معتبر (سازمان صدا و سیما ، سازمان بهزیستی، وزارت بهداشت و درمان،  موسسه و شرکت های معتبر، کارشناسان متخصص و...) ، 7- مقرون به صرفه بودن، 8- تعیین زمان و مدت مناسب برای انتقال پیام ( با هدف اطلاع رسانی : کوتاه مدت، با هدف تغییر نگرش: میان مدت و با هدف تغییر رفتار: بلند مدت).

ایشان مدل بازار یابی اجتماعی را علمی بین رشته ای دانسته ، که مفاهیم خود را از علوم مختلف و حوزه های  آموزش، بهداشت، بازار یابی و تبلیغات، مردم شناسی و روان شناسی گرفته است. این مدل در سال 1971 توسط کوتلر و زالتمن پایه گذاری شده است. و طبق نظر آنها بازار یابی اجتماعی ، یعنی استفاده از فنون بازار یابی برای پیشبرد یک اندیشه، یک رفتار.

از ویژگی های بازار یابی اجتماعی این است که محور تلاش سازمان هایی است که برای تغییرات اجتماعی فعالیت دارند و سعی می کنند اندیشه یا رفتار را در جامعه ترویج دهند. رسالت  این مدل، سود به نفع مردم ؛ چالش آن  نحوه تاثیر بر مردم ؛ محصول آن تولید و عرضه یک اندیشه، رفتار یا یک شیء است که برای جامعه مفید است.uploaded_image

برنامه ریزی:

برنامه ریزی معمولاً از طریق پژوهش صورت می گیرد و  شامل تحلیل مخاطب، تحلیل مشکل، تحلیل محیط، آسیب شناسی ، تامین منابع می باشد.

این فرآیند به ما کمک می کند تا بدانیم:

1-    شدت و شیوع مشکل چقدر است؟

2-    عوارض مشکل چقدر است ؟  

3-    ویژگی های افراد در معرض خطر (دموگرافی، دانش، نگرش، رفتار، باورهای غلط، عادت های های رسانه ای و ...) به چه صورتی است؟

4-    پیام های رقیب کدام ها هستند؟ (مواد فروشان، رسانه های دیگر و... )

5-    شناخت عادت های رسانه های مخاطبان ( مطالعه، اینترنت، رادیو ، تلویزیون ، ماهواره و ...)چگونه است؟

6-    انتخاب پیام درست از چه طریقی باشد؟

7-    منابع برنامه (بودجه کافی، کارشناسی، توانایی دسترسی به مخاطب) از چه طریقی تامین شود؟

 

طراحی محتوا و انتخاب رسانه:

پیام یک محصول قابل مشاهده است و لزوماً باید حامل معنا باشد. مهمترین دغدغه کارشناسان تولید محصولی است که معنی و مفهوم پیام را برساند و پژوهش در این زمینه بیشترین کمک را به تولید محصول خواهد کرد.

طراحی مفهوم پیام:( massage concept  ) مفهوم پیام باید به مخاطب برسد " اینک چی بگوییم مهمتر  از این است که چگونه بگوییم"

ایجاد کد پیام: استفاده از نمادهایی که باید به شیوه ای استفاده نمایند که مخاطب جذب شود. و پیام رسایی کامل را داشته باشد.

 

پیش آزمایی:

آزمایش محتوای محصول، فرآیندی آگاه سازانه (پوستر ، برشور ، تیزر و ...) است که  پیش از نهایی سازی آن به منظور بررسی میزان کارآیی؛ کشف نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدیدهای آن(SWOT) صورت می گیرد و  از نتایج آن برای اصلاح و بهینه سازی پیام ، نحوه ارائه آن و انتخاب رسانه بهره  گرفته خواهد شد.

هدف آن پاسخ به سوال های زیر است:

1-    آیا محتوای قابل فهم است؟

2-    آیا محتوا باور کردنی است؟

3-    آیا محتوا متناسب با خصوصیات شخصیتی و فرهنگی مخاطب است؟

4-    آیا محتوا جالب توجه و جذاب است؟

5-    آیا محتوا قابل یادآوری است؟

6-    آیا این برنامه قابل اجرا است؟

اجرا و ارزشیابی:

یک اجرای خوب باعث افزایش احتمال موفقیت در انتقال پیام را افزایش خواهد داد.

ارزشیابی دارای سه سطح است:

1-    چه باید انجام دهیم؟ ارزشیابی تکوینی

2-    چگونه انجام دهیم؟ ارزشیابی فرایند

3-    چه انجام دهیم؟ ارزشیابی نهایی

نتایج:

این جلسه شامل دو بخش بود.

بخش اول:  به ماموریت سازمان صدا و سیما و رسانه های در پیشگیری اولیه و اطلاع رسانی پرداخت.

بخش دوم:  معرفی مدل بازار یابی اجتماعی است که محور تلاش سازمان هایی است که برای تغییرات اجتماعی فعالیت دارند و سعی می کنند اندیشه یا رفتار را در جامعه ترویج دهند. رسالت  این مدل، سود به نفع مردم ؛ چالش آن  نحوه تاثیر بر مردم ؛ محصول آن تولید و عرضه یک اندیشه، رفتار یا یک شیء است که برای جامعه مفید است.

 

 

جلال مرادی

کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

+ نوشته شده در  یکشنبه یکم اردیبهشت ۱۳۹۲ساعت 16:8  توسط دکتر جلال مرادی  | 

گزارش:

میزگرد علمی ـ پژوهشی با عنوان پیشگیری از اعتیاد در محیط های کاری  

تاریخ :

02/12/1391

مدعوین:

کارشناسان سازمان بهزیستی

خانم قازاریان نماینده دفتر اعتیاد سازمان بهزیستی کشور

 خانم اولیایی کارشناس مسئول پیشگیری سازمان بهزیستی کشور

آقای دکتر بهزاد  مسئول دفتر ارزشیابی سازمان بهزیستی کشور

خلاصه جلسه:

 خانم قازریان فرمودند: از سال 1386 اکثر برنامه های پیشگیری اجتماع محور و تقریباً متناسب با سن، فرهنگ و نیازهای جامعه طراحی شده اند.

هدف غایی این برنامه ها، ارتقاء سلامت روانی اجتماعی بوده و سعی شده است که مدیران و کارفرمایان به اهمیت این موضوع آگاه شوند و در امر آموزش و پیشگیری همکاری داشته باشند.

برای عملیاتی کردن این پروژه،  برنامه ملی پیشگیری از اعتیاد در محیط کار در سال 1390 تدوین و در سند جامع پذیرفته شد.

ایشان تاکید کردند: ورود به محیط کا نه به دلیل کنترل و درمان بلکه با هدف پیشگیری و ارتقای آگاهی صورت می گیرد. در مدل اجتماع محور همه اعضاء و کارمندان عضو تیم خواهند بود و تفکیک صورت نخواهد گرفت و علاوه بر پیشگیری شرکت کنندگان با تشکیل تیم و نحو مشارکت گروهی آشنا خواهند شد و مهارت های اجتماعی آنها افزایش خواهد یافت.

خانم اولیایی در ادامه ، برنامه ملی پیشگیری از اعتیاد را معرفی کرده و مهم ترین مشکل در اجرای برنامه را عدم اجازه ورود به محل های کار  دانستند و اینکه کارفرما برخی مواقع از همکاری سر باز زده و اجازه ورود و تشکیل تیم را نمی دهند.

اهداف اصلی این برنامه کاهش میزان اعتیاد به مواد مخدر در محیط های کاری بوده است و  برنامه ریزی شده است که تا سال 1394 حداقل 20 درصد افراد شاغل و محیط های کاری تخت پوشش این برنامه قرار گیرند و آموزش های پیشگیری و مدیریت در این محیط ها انجام شود.

از جمله نقاط قوت این برنامه: وجود ساختارهای مشخص ایمنی و سلامت، تدوین سند جامع، احساس ضرورت پیشگیری در اعتیاد به جای درمان، امکان تخصیص بودجه می باشد.

و نقاط ضعف شامل: نبود ساختار مصوب متصدی در کارگاه ها، نبود آمار، ضعف مداخله و عدم همکاری دانشگاه ها، کمبود نیروی انسانی متخصص می باشد.

دکتر بهزاد در زمینه اهمیت این اجرای برنامه فرمودند: نتایج نشان می دهد که 70 درصد افراد معتاد شاغل هستند و این ضرورت مداخله پیشگیرانه در محیط کار را نشان می دهد و ما بایستی بتوانیم در تمامی محیط ها امکان آموزش و آگاهی رسانی در جامعه را افزایش دهیم.

برنامه های ارتقاء سلامت بیش از سی سال است که در کشور اجرا می شوند . با توجه به اینکه شروع اعتیاد در جمع ایجاد می شود بنابراین بر اساس رویکرد اجتماع محور ، اعتقاد بر این است، که ترک نیز در جمع و گروه بهتر جواب می دهد.

ایشان به اهمیت  ارزشیابی اشاره کردند و فرمودند: به دلیل مشکلات ساختاری امکان ارزشیابی مداخله ها وجود ندارد و متاسفانه مدیران از ارائه آمار درست پرهیز می کنند و احساس می کنند ارائه آمار درست مدیریت آنها را زیر سوال می برد در حالی که آمار شفاف، باعث برنامه ریزی مناسب خواهد شد. مهم ترین دلیل ارزشیابی پاسخگویی است و به دنبال آن افزایش آگاهی و برنامه ریزی مناسب با آن می تواند در ارتقاء سلامت، تاثیر مطلوبی داشته باشد.

        

نتایج:

اثرات برنامه های اجتماع محور و پیشگیری در محیط کار به شرط همکاری کارفرمایان و شفاف سازی مفید خواهد بود.


جلال مرادی

کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

+ نوشته شده در  یکشنبه یکم اردیبهشت ۱۳۹۲ساعت 16:4  توسط دکتر جلال مرادی  | 

گزارش:

میزگرد علمی ـ پژوهشی با عنوان بررسی عوامل مصرف شیشه در بین نوجوانان و جوانان شهر تهران

تاریخ :

09/12/1391

مدعوین:

خانم دکتر شکر زاده مدرس دانشگاه

آقای  

  خلاصه جلسه:

 این برنامه به بررسی یک تحقیق میدانی پرداخته است. نتایج تحقیق نشان داد که هیجانات بالا، در مصرف شیشه تاثیر زیادی دارند و عوامل شخصیتی ، خانوادگی نیز مورد بررسی قرار گرفته اند  در این تحقیق 300 نفر  (150 نفر نوجوان و 150 نفر جوان ) مورد بررسی قرار گرفته اند.

نتایج تحقیق نشان داد : در بُعد جسمانی (سردرد و شکایت های گوارشی)؛ در بُعد هیجانی (خشم، ناتوانی در ابراز هیجانات)؛  در بُعد خانوادگی( کنترل بیش از حد، محبت کم) ؛ در بُعد تربیتی (جسارت طلبی و مسئولیت پذیری کم) ؛ در بُعد شخصیتی ( درونگرایی، عدم کنترل تکانشی، سوء ظن، بی اعتمادی، پرخاشگری، جسارت طلبی و...)؛ در بُعد روانی ( روانپریشی، اضطراب، افکار گسیخته ) ؛ و در بُعد اجتماعی ( احساس درماندگی، عدم پذیرش و بی اعتمادی) در وابستگی و مصرف شیشه تاثیر دارند.

نتایج این تحقیق نشان می دهد که پیشگیری از مصرف مواد به ویژگی های اولیه رشد فردی، تربیتی ، خانوادگی ، روانی و اجتماعی بر می گردد.

نتایج:

 پیشگیری در سنین پایین باید متمرکز بر رشد مهارت های هیجانی، اجتماعی و اخلاقی است. در این زمینه مهمترین عامل در آموزش یادگیری مشاهده ای خواهد بود . به این صورت که خانواده و اجتماع باید الگوهای مناسبی برای کودکان باشند و از طریق رفتار و تعامل منطقی با کودکان می توان ، شاهد ارتقای سلامت آنها بود.

جلال مرادی

کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی


+ نوشته شده در  یکشنبه یکم اردیبهشت ۱۳۹۲ساعت 15:58  توسط دکتر جلال مرادی  | 

گزارش:

میزگرد علمی ـ پژوهشی با عنوان نقش سازمان های مردم نهاد در امر مبارزه با مواد مخدر

تاریخ :

25/11/1391

مدعوین:

آقای مهندس دژکام : نماینده موسسه کنگره 60 (NGO)

آقای مهندس دیلمی زاده: نماینده موسسه تولدی دوباره (NGO)

آقای غلام رضا رجبی: کارشناس دفتر مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر

خلاصه جلسه:

آقای رجبی سازمان های مردم نهاد (سمن) فعال در زمینه پیشگیری از  اعتیاد  را 1208 تشکل معرفی کردند و فرمودند : 48 درصد در امر پیشگیری ، 48 درصد در امر درمان و 2 درصد در امر خدمات ( TC  درمان سرپایی) و ...  مشغول به فعالیت می باشند.

عمده مشکلات سمن ها خلاء قانونی نیست بلکه پشتیبانی قانونی است که از جمله آنها می توان به زمان بر بودن ثبت موسسه، تغییر قوانینبه صورت پی در پی، ورود افراد غیر تخصصی به فعالیت های تخصصی ، و... اشاره نمود.

آقای مهندس دیلمی زاده به تاریخچه پرداختند و اظهار داشتند بخش زیادی از فعالیت های سمن ها معطوف به پیشگیری از تقاضای مصرف بوده است.

ایشان در ادامه راه کارهای تعامل NGO ها با دولت را مورد بررسی قرار دادند  و فرمودند: برای نمونه از زمان تاسیس موسسه تولدی دوباره ما 250 هزار عضو تا به حال جذب کرده ایم و مهم این است که توانسته ایم، این تعداد افراد معتاد را با  اهداف موسسه آشنا نماییم.

ایشان در خصوص قانون تاسیس سمن ها به اصل 44 قانون اساسی ، اصل 185 قانون اساسی ، بند 9 سیاست های کلی نظام  و نیز بیانات رهبری معظم اشاره کردند.

 به گفته ایشان تلاش سمن ها از سال 1380 برای ارتباط با مدیران میانی و شفاف سازی خدمات  باعث اعتماد سازی شد که منجر به ارتباط با مدیران کشور و نیز حمایت مدیران ارشد شده است . در حال حاضر نیز منجر به تشکیل اتحادیه سمن های عضو اکو  شده است که دبیرخانه آن در تهران قرار دارد.

ایشان اعتقاد داشتند راه کار اصلی قانون مندی سمن ها  است و بهتر است قانون گذاران برای تسهیل در این گونه فعالیت ها و اصلاح قوانین موجود از سمن های فعال کمک بگیرند.

همچنین در آخر ،  ایشان شرط اصلی موفقیت سمن ها  عدم  وابستگی مالی به دولت و تکیه بر کمک های مردمی بر شمردند و تاکید کردند همکاران شان از وابستگی مالی به حمایت های دولتی پرهیز کنند.

آقای مهندس دژکام  مبارزه  با اعتیاد را شامل دو بخش عرضه و کاهش تقاضا دانستند و فرمودند  کنترل عرضه مواد به عهده نیروی انتظامی است و این بخش رتبه اول را در مبارزه با مواد مخدر در دنیا دارد.

اما کاهش تقاضا به عهده سازمان های مختلفی از جمله سازمان بهزیستی ، وزارت بهداشت و درمان ، آموزش و پرورش و... است که این پراکندگی در نهایت منجر به تشکیل ستاد مبارزه با مواد مخدر شده است ولی با وجود تلاش سازمان ها به دلیل اهمیت موضوع و اورژانسی بودن پیشگیری از اعتیاد، سمن ها نیز ورود پیدا کرده اند تا بتوانند بخشی از کاستی های موجود را بر طرف نمایند .

ورود سمن ها به این بخش برای حمایت از برنامه های پیشگیرانه بوده است و قصد رقابت با سازمان های دولتی را نداشته و در جهت ترویج حمایت به منظور کاهش آسیب تلاش می کنند.

ایشان نیز به مشکلات دریافت مجوز ، تغییر مجوز و قوانین  NGO ها اشاره کردند. و خواستار تسریع و تسهیل در قوانین شدند.

نتایج:

نقاط ضعف سمن ها:

 1 ـ نداشتن مجوز فعالیت برخی از سمن ها

2ـ انجام فعالیت های خارج از قانون اساسنامه

3 ـ فعالیت های غیر تخصصی

4ـ احتمال ورود به فعالیت های غیر از موضوع فعالیت NGO

5ـ عدم نظارت

6ـ فقدان ارزشیابی فعالیت های NGO ها

7 ـ خودشان قانون تعیین می کنند و آیین نامه های داخلی را به دلیل نا آگاهی حقوقی ، با قوانین کشور و انتظامی هماهنگ نمی کنند. 

  نقاط  قوت سمن ها:

1ـ کمک به پیشگیری  در زمینه اعتیاد

2ـ کمک به بخش آموزش جامعه

3ـ کاهش هزینه های اجرایی

4 ـ استفاده از حمایت های مالی و انسانی جامعه.


جلال مرادی

کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی

+ نوشته شده در  یکشنبه یکم اردیبهشت ۱۳۹۲ساعت 15:56  توسط دکتر جلال مرادی  | 

گزارش:

میزگرد علمی ـ پژوهشی با عنوان نقش تغییر الگوی مصرف و نقش خانواده ها در کاهش مصرف

تاریخ :

11/11/1391

مدعو:

آقای حاجیلو روانشناس

خلاصه جلسه:

آقای حاجیلو به آسیب شناسی الگوی مصرف از مواد سنتی به به مواد صنعتی اشاره داشتند و اینکه مصرف ، الگوی مصرف و حتی توزیع جنسیت افراد (آمار اعتیاد زن ها ) تغییر کرده است و زنان نیز در حال حاضر به اندازه مردان در معرض آسیب هستند. سن مصرف از 30 سال به  16 تا 22 سال رسیده است.

همچنین ایشان فرمودند: رفتار های بزهکارانه و پر خطر دوران کودکی علائمی است که افراد پر خطر را به جامعه و خانواده نشان می دهد و بایستی روی این افراد برنامه ریزی و آموزش بیشتری صورت گیرد تا در معرض آسیب قرار نگیرند .

ابعاد زیستی (خواستن زیستی مواد مخدر و اعتیاد جسمی به آن)، روانی (شخصیت وابسته ، مرزی و دارای ضریب هوشی پایین) ، معنوی (دور ی از منابع قدرت معنوی، فراموشی آیین های مذهبی و گرایش به آیین های نو ظهور، کم شدن ابعاد اخلاق) ، اجتماعی (بیکاری، در دسترس بودن مواد، محیط خطر آفرین و... ) نیز مورد بررسی قرار گرفت.

در آخر به اصول و تکنیک های ترک اشاره کردند که نیاز به یک کار تیمی هدفمند و زمانبر  دارد. خواسته فرد (خسته شدن از مصرف، رسیدن به مرحله همکاری، ایجاد انگیزه ) ، حمایت خانواده (به عنوان یک منبع امن ، با پرهیز از بازرسی ، بازجویی، سرزنش و حمایت از فرد در سیر ترک) ، مدیریت محیط های پر خطر (دوستان پر خطر ، محیط ، محدود کردن دسترسی به سیستم توزیع و...) ، علت یابی بروز رفتار های پر خطر (علت گرایش به مواد ، آسیب شناسی و علل یابی در گیر شدن در مواد و...) و در نهایت استفاده از تجربیات افراد با تجربه و متخصص برای حفظ شرایط درمان ضروری می باشد.

 

نتایج:

ـ الگوی مصرف از مواد سنتی به صنعتی تغییر یافته است.

ـ جنسیت وابستگان  نزدیک به برابر شدن  است.

ـ نشانه های رفتار افراد پر خطر در موقعیت های دیگر نیز نمایان است و این نشانه ای است برای شناسایی افراد پر خطر است.

ـ بایستی در الگوی مصرف به ابعاد زیستی، روانی، اجتماعی و معنوی توجه شود.

ـ در تکنیک های درمان ، ایجاد انگیزه ترک در  فرد، حمایت خانواده ، مدیریت محیط های پر خطر  ، علت یابی بروز رفتار های پر خطر و استفاده از تجربیات افراد با تجربه و متخصص  موثر خواهد بود.

 

جلال مرادی

کارشناس ارشد روانشناسی بالینی


+ نوشته شده در  یکشنبه یکم اردیبهشت ۱۳۹۲ساعت 15:50  توسط دکتر جلال مرادی  | 

گزارش:

میزگرد علمی ـ پژوهشی با عنوان نقش محله های شهری و روستایی  در پیشگیری  اولیه از اعتیاد

تاریخ :

4/11/1391

مدعوین: سازمان بهزیستی

ـ آقای دکتر فرید براتی معاونت اجتماعی سازمان بهزیستی

ـ آقای دکتر مهرداد احترامی  مسئول پیشگیری و درمان اعتیاد

ـ آقای دکترروشن پژوه رئیس گروه پیشگیری از آسیب های اجتماعی

ـ خانم قازاریان رئیس دفتر پیشگیری از اعتیاد

خلاصه جلسه:

در ابتدای جلسه آقای دکتر صرامی فرمودند: براساس چه مدلی می توانیم میزان مشارکت اجتماعی مردم را افزایش دهیم و نقاط قوت، نقاط ضعف ، فرصت ها و تهدید های(SWOT) این نوع مشارکت چه خواهد بود؟

همچنین ایشان از رشد شخصیت های لرزان، خود مداری به جای جمع مداری، انزوای نسل کنونی به عنوان یک تهدید نام بردند و اظهار داشتند با توجه به اینکه بیش از 91 درصد مردم بیشترین دغدغه خود را مواجه و مقابله با پدیده اعتیاد می دانند ؛ چگونه می توان این افراد را در امر پیشگیری همراه نمود و اقدام به ایجاد شبکه های اجتماعی در محله نمود؟

آقای دکتر احترامی،  موضوع پیشگیری اجتماع محور را مورد بررسی قرار دادند و اهمیت شبکه های اجتماعی، توانایی و قابلیت مدل های محیطی را مورد بررسی قرار دادند و فرمودند بایستی در مرحله اول مذاکره با خانواده ها صورت گیرد و اقدام به جلب و جذب آنها نمود و این نوع مشارکت در نهایت منجر به مشارکت محلی و اجتماعی خواهد شد. ایشان معتقد بودند در این مدل بایستی انسان محور عمل کنیم و از تاکتیک و برنامه ریزی  های خشک اجتناب نماییم .

آقای دکتر روشن پژوه ، موضوع سیاست ، اصول و موازین پیشگیری از اعتیاد را مورد بررسی قرار دادند.

ایشان رسالت اصلی گروه پیشگیری را حفظ و ارتقاء سلامت جامعه با تاکید بر کاهش بار آسیب های اجتماعی و اعتیاد  دانستند. سیاست های کلی را به ترتیب موارد زیر دانستند:

ـ توجه به سلامت عمومی  ، تاکید بر پیشگیری عمومی ، تاکید بر توانمند سازی، مشارکت مردمی و ارتقاء سرمایه اجتماعی، تاکید بر رویکرد اجتماع محور، ارزشیابی و ارتقاء بخشی مستمر برنامه ها، تصمیم سازی و برنامه ریزی مبتنی بر حداکثر شواهد.

بنابراین سیاست های اصلی این حوزه را موارد ذیل دانستند :

 مدیریت پیشگیری با توجه به تمامی رویدادها؛  اولویت پیشگیری همگانی و انتخابی ؛ پایش و ارزشیابی مداوم ؛ توجه به مشارکت حداکثری مردم ، سازمان های مردم نهاد و بخش خصوصی ؛ برنامه ریزی در سطوح ملی و توجه به برنامه های استانی و محلی ؛ توجه به تفاوت های دینی ، فرهنگی و ... ؛ تداوم برنامه ها؛ فرهنگ سازی ؛ و توجه به تنوع الگوهای مصرف و برنامه ریزی متناسب برای مقابله با آنها .

خانم قازرایان، موضوع نقش محله ها در پیشگیری از اعتیاد را مورد بررسی قرار دادند.

اقدام های مدون انجام شده در این خصوص  از سال 1373 شروع شده است که منجر به تدوین "برنامه پیشگیری ، درمان و بازپروی سوء مصرف مواد" شده است در سال 1375 " برنامه جامع پیشگیری از اعتیاد و برنامه آگاه سازی جامعه از اعتیاد" ، در سال 1377 " برنامه پنج ساله کاهش تقاضای مصرف مواد " و در سال 1388  " برنامه پیشگیری اجتماع محور از اعتیاد" تدوین شده است.

ایشان به طور کلی سیاست های ارتقاء سلامت، با هدف کاهش بروز سوء مصرف مواد را مورد بررسی قرار دادند. راهبرهای اساسی را برای پیشبرد این هدف  : همکاری بین بخشی، کارسپاری به نهادهای مردمی، مشارکت ذینفعان ، تمرکز زدایی، آموزش ، شفاف سازی برنامه ها و آمار، ظرفیت سازی، سازمان یابی ، پژوهش و ارزیابی دانستند.

 آقای دکتر براتی ، به جلسه روسای ستادی اشاره نمودند و موضوع عدم توجه به پیشگیری اولیه ، نگرانی از عدم تامین بودجه برای پیشگیری و استفاده از منابع کشفیات برای پیشگیری ، تدوین سیاست های آرمان گرایانه و احساسی را از جمله آسیب های موجود در حوزه برنامه ریزی و همچنین توجه به مشارکت مردم در برنامه ریزی و برون سپاری را از مهم ترین اقدام های پیش رو دانستند.

نتایج:

ـ ارائه مدل انسان محور و جلب مشارکت خانواده ها

ـ توجه به سلامت عمومی و  تاکید بر پیشگیری عمومی

 ـ  تاکید بر توانمند سازی، مشارکت مردمی و ارتقاء سرمایه اجتماعی

ـ  تاکید بر رویکرد اجتماع محور، ارزشیابی و ارتقاء بخشی مستمر برنامه ها، تصمیم سازی و برنامه ریزی مبتنی بر حداکثر شواهد.

ـ مدیریت پیشگیری با توجه به تمامی رویدادها

ـ اولویت پیشگیری همگانی و انتخابی

ـ پایش و ارزشیابی مداوم

ـ توجه به مشارکت حداکثری مردم  ، سازمان های مردم نهاد و بخش خصوصی

ـ برنامه ریزی در سطوح ملی و توجه به برنامه های استانی و محلی

ـ توجه به تفاوت های دینی ، فرهنگی و ...

ـ  تداوم برنامه ها؛ فرهنگ سازی ؛ و توجه به تنوع الگوهای مصرف و برنامه ریزی متناسب برای مقابله با آنها.

 ـ همکاری بین بخشی، کارسپاری به نهادهای مردمی، مشارکت ذینفعان ، تمرکز زدایی، آموزش ، شفاف سازی برنامه ها و آمار، ظرفیت سازی، سازمان یابی ، پژوهش و ارزیابی


جلال مرادی

کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی

+ نوشته شده در  یکشنبه یکم اردیبهشت ۱۳۹۲ساعت 15:44  توسط دکتر جلال مرادی  | 

گزارش:

میزگرد علمی ـ پژوهشی با عنوان نقش دانشگاه ها در پیشگیری  اولیه از اعتیاد

تاریخ :

27/10/1391

مدعوین:

ـ آقای دکتر دارابی به نمایندگی از دانشگاه تهران

ـ آقای دکتر یعقوبی مدیر دفتر  مرکزی مشاوره وزارت علوم و تحقیقات

ـ آقای دکتر  حیاتی   مدیر امور فرهنگی وزارت علوم

خلاصه جلسه:

آقای دکتر دارابی به تفاوت های بین فردی اشاره داشتند و از  ویژگی های متولدین دهه های 20 و 30 و 40  به عنوان انسان های منظم ، وقت شناس  و ملایم نام برد و نسل های بعدی را سهل انگار، اهل تفریح ، کنجکاو و... معرفی نمودند. همچنین به طور کلی نحوه تعامل و اطلاع رسانی به این گروه ها را آسیب شناسی نمودند و ایشان با توجه به افزایش سطح آگاهی جامعه از  گفتگوهای و اخبار کوبنده و تهدید آمیز و اغراق آمیز گله کردند و معتقد بودند که این گونه اخبار برای این نسل خنده آور است تا ترس آور ؛ چون این نسل اطلاعات بالایی دارد و تنها می توان از طریق اطلاع رسانی صحیح و جلب مشارکت ، بستر سازی برای گفتگو و آموزش از بروز آسیب ها پیشگیری کرد.

ایجاد مدیریت اجتماعی، استفاده و جلب مشارکت دانش جویان، پژوهش، توجه به دانشجویان جدید ، برگزاری جشنواره، و آموزش های گروهی و... از جمله ضرورت های مد نظر ایشان بودند.

آقای دکتر یعقوبی ، به جمعیت 5/4 میلیون نفری دانشجویان اشاره نمودند و مشارکت خانواده ها در امر ثبت نام و همراهی فرزندان شان را یک فرصت حمایتی خوب توصیف نمودند و با اعتقاد به اینکه دانشگاه یک محیط چند فرهنگی است نیاز به مدیریت متناسب با این محیط را ضروری دانستند و اعتقاد داشتند مدیریت نیز با یستی متناسب با این محیط باشد.

ایشان آمار رسمی مشکلات روانی-  اجتماعی را در حدود 6/23 درصد برآورد کردند و از فزون آماری یا سانسور آمار انتقاد کردند و معتقدند برای جلوگیری از بروز و شیوع آمار های عجیب و غریب بهتر است سازمان ها شفاف اطلاع رسانی نمایند تا برنامه ریزی و مدیریت برای مخاطب ها قابل دفاع تر باشد .

ایشان برنامه های وزارت علوم را با هدف پیشگیری اولیه و ارتقای سلامت روان خوب توصیف نمودند. ایشان تاسیس مراکز مشاوره  را از مهم ترین اقدام های دانشگاه دانسته و فرمودند در حال حاضر 89 مرکز مشاوره ، 250 دفتر ارجاع در خوابگاه با 900 متخصص روانشناسی  و مشاوره به صورت تمام وقت و نیمه وقت  در دانشگاه های سراسر کشور فعالیت دارند و تعداد جلسات برگزار شده برای دانشجویان در سال 1391 را  1500094 جلسه دانستند و افزایش 25 درصد ی خدمات را طی پنج سال اخیر  منوط به توجه ویژه وزارت علوم به اهمیت مراکز مشاوره مرتبط دانستند.

علاوه بر آن از برنامه ریزی برای ارائه کارت سلامت برای 80000 نفر دانشجویان با بودجه یک میلیارد تومان در سال در سال خبر دادند و معتقدند که دانشجویان در بدو ورود بایستی مورد سنجش سلامت جسمی و روانی قرار گیرند و برای بهبود و ارتقای سلامت آنها در طول تحصیل برنامه ریزی صورت گیرد.

البته از جمله مشکلات حوزه پیشگیری را عدم هماهنگی درون بخشی کمیته های پیشگیری دانستنه و  از پرهیز مدیران  برای ایجاد دفتر پیشگیری از اعتیاد در وزارت علوم به دلیل ترس از تبعات سیاسی و اجتماعی گله کردند.

همچنین دسترسی سهل به مواد، نداشتن برنامه های تفریحی مناسب جایگزین ، نبود آمار رسمی مشخص، نگرش جرم انگارانه به مصرف مواد ، ترس برخی از دانشجویان برای مراجعه به مراکز مشاوره را دیگر مشکلات دانشگاه توصیف نمودند و امیدوار بودند این مشکلات برطرف شود.

 

نتایج:

ـ ارائه آمار شفاف و اطلاع رسانی شفاف به جامعه

ـ بهره گیری از شیوه های علمی برای پیشگیری و پرهیز از رفتار های ضربتی و احساسی

ـ توسعه مراکز مشاوره در سطح دانشگاه و جامعه

ـ اطلاع رسانی به خانواده و بهره گیری از سیستم حمایتی آنها

ـ انسجام حوزه های درون بخشی سازمان ها و ایجاد زمینه برای همکاری با حوزه های برون بخشی

ـ برگزاری دوره های آموزشی منظم، ایجاد فضای تفریحی و فرهنگی مناسب

ـ تدوین برنامه جامع در سطح کشور و الزام به پیروی همه سازمان ها از یک برنامه واحد و پرهیز از فعالیت و برنامه ریزی جزیره ای.

 جلال مرادی

کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

+ نوشته شده در  یکشنبه یکم اردیبهشت ۱۳۹۲ساعت 15:38  توسط دکتر جلال مرادی  | 

گزارش:

میزگرد علمی ـ پژوهشی با عنوان تولید مت آمفتامین و آمفتامین ها و رویکرد حقوقی و قضایی

تاریخ :

20/10/1391

مدعوین:

نماینده های پلیس :  سردار معیدی و نوروزی

نماینده های قوه قضائیه: دکتر ذبحی و فروغی

خلاصه جلسه:

در ابتدای نشست سردار معیدی آمار کاملی از اقدام های پلیس ارائه نمودند و گزارش ها از برخورد 200 درصد پلیس با تولید کنندگان داروهای مت آمفتامین از سال 1389 بوده است ایشان تاکید کردند نبود قانون مصوب باعث شده بود تا قبل از 1389 مداخله های پلیس عملی نشوند ولی بعد از تصویب قانوان اقدامات پلیس به خوبی نشانگر کنترل محیطی بوده است تا حدی که آزمایشگاه منهدم و تولید مت آمفتامین ها به حالت تولید خانگی برگشته است و حتی در سال گذشته یک معتاد در عربستان نداشتیم و رویکر کشورهای شرقی نیز به بهتر شده است و میزان ایرانی های زندانی در مالزی و ... به شدت کاهش یافته است.

همچنین سردار معیدی و نوروزی رویکر آموزش در پلیس را خوب  توصیف نمودند و اعلام آمادگی کردند که پلیس آمادگی برگزاری نشست های تخصصی و آموزشی به تمامی سازمان ها و سطح جامعه را  دارد.

دکتر ذبحی رویکرد متناقض کشورهای اروپایی را عجیب دانستند و گفتند با وجود کنترل بر افغانستان تولید مواد افزایش داشته است و حتی ایشان را به خاطر اینکه در مورد قاچاقچیان رای صادر کرده اند در لیست تحریمی های خود قرار داده اند.  ایشان رویکرد قانون گذاری آهسته را پذیرفتند و تلاش قوه قضاییه را در تصویب قانون یادآور شدند ولی مجلس و مجمع تشخیص مصلحت  را هم  مقصر ندانستند و پیشنهاد داند ستاد مبارزه با مواد مخدر در تصویت فوریتی این گونه قوانین  در مجلس ، قو ه قضاییه و مجمع تشخیص مصلحت همکاری و تلاش خود را بیشتر نمایند.

آقای سرامی در انتهای جلسه به حاضران اطمینان داد که آمارهای ستاد شفاف هستند و بهتر است به بیش آماری گویی و یا محافظه کاری در زمینه عدم ارائه آمار نپردازیم. بهتر است رویکرد همه واقع بینانه باشد.

 

 

نتایج:

ـ  ضرورت همکاری با پلیس

ـ تقویت زمینه های آموزش اولیه پیشگیری  در خانواده ها

ـ حضور پلیس در بخش اطلاع رسانی از طریق اخبار و دیگر شیوه های آموزشی

ـ تصریع در قانوان گذاری

ـ ضرورت شناسایی آسیب های نو پدید و تسریع در کسب مجوز  قانونی برای مداخله

ـ اهمیت شناسایی تولیدات مخدر جدید

ضرورت مقابله با داروهای پیش واسطه تولید مت آمفتامین

و...

جلال مرادی

روانشناس بالینی

+ نوشته شده در  یکشنبه یکم اردیبهشت ۱۳۹۲ساعت 15:33  توسط دکتر جلال مرادی  | 

گزارش:

میزگرد علمی ـ پژوهشی با عنوان نقش مدارس اولیه از اعتیاد

تاریخ :

13/10/1391

مدعوین:

ـ خانم عزیزی به نمایندگی از آموزش و پرورش

ـ آقای رحمت زاده  به نمایندگی از دفتر پیشگیری آموزش و پرورش

ـ دکتر شهرام محمد خانی مدرس دانشگاه و مهمان ویژه

خلاصه جلسه:

در ابتدای نشست آقای دکتر محمد خانی به آسیب شناسی آموزش های پیش از اعتیاد در سطح کودکان و نوجوانان پرداختند و متذکر شدند که رویکرد آموزش و پرورش بایستی باز تر از قبل شود.

خانم عزیزی و اعضای مدعو به دفاع از آموزش و پرورش پرداختند و اعتقاد آنها بر این بود که زمینه های مختلفی وجود دارد ولی نبایستی از دانش آموزان به عنوان نمونه در دسترس استفاده نمود و بایستی تمامی آموزش ها و تحقیقات با هماهنگی و در نظر گرفتن  استاندارد های علمی صورت گیرد.

آقای رحمت زاده هماهنگی بین ستاد مبارزه با مواد مخدر، محققان و آموزش و پرورش را خوب توصیف نمودند و آمادگی خود را برای پیشبرد اهداف ستاد و بستر سازی در زمینه پیشگیری اعلام نمودند.

نتایج:

ـ تهیه بسته های آموزشی متناسب با سن

ـ تربیت سفیران مدارس برای پیشگیری

ـ شناسایی مدارس در معرض خطر

ـ آموزش مهارت های مقابله ای به کودکان (مهارت های ده گانه و قاطعیت)


جلال مرادی

کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

 

+ نوشته شده در  یکشنبه یکم اردیبهشت ۱۳۹۲ساعت 15:29  توسط دکتر جلال مرادی  | 

سال نو شد

آرزوی دوام دوستی سلامتی و زندگی توام با موفقیت برای شما دارم.

با تشکر

جلال مرادی

+ نوشته شده در  پنجشنبه یکم فروردین ۱۳۹۲ساعت 14:13  توسط دکتر جلال مرادی  | 

/**/

با تشکر از مطالعه مطالب ، پیشنهادها و انتقادهای شما می تواند در مسیر اطلاع رسانی وبلاگ موثر و تاثیر گذار باشد.uploaded_image

در صورتی که سوالی دارید لطفا آن را به آدرس های ایمیل

ARSGT@gmail.com و یا JALALMORADI83@gmail.com  

ارسال فرمایید. در اسرع وقت به سوال های شما عزیزان پاسخ خواهم داد.

 با تشکر

جلال مرادی

+ نوشته شده در  یکشنبه ششم اسفند ۱۳۹۱ساعت 21:29  توسط دکتر جلال مرادی 

همکاران روانشناس و مشاور ، دفتر خدمات روان شناسی و مشاوره عرش در سال جدید از تاریخ 05/01/1392 آماده ارائه خدمات به مراجعان محترم می باشند.

پیشاپیش بهارتان مبارک

نشانی : تهران خیابان طالقانی  بین خ حافظ  و ولی عصر پلاک 394 طبقه دوم واحد هفت (تمام ایام هفته 8 صبح تا 8 شب)

تلفن: 66401634-66401646-66401651

+ نوشته شده در  یکشنبه ششم اسفند ۱۳۹۱ساعت 19:33  توسط دکتر جلال مرادی  | 


کارگاه آموزشی مهارت های زناشویی و زندگی ویژه بیماران ms


uploaded_image


قابل توجه بیماران  MS

خانم های متاهلی که تمایل به دریافت خدمات درمانی و روانشناسی دارند،  می توانند در جلسه درمانی ـ تحقیقی سرکار خانم  فاطمه افشاری در روزهای دوشنبه از ساعت 9 الی 14 شرکت نمایند.

لازم به ذکر است که در صورت تمایل به شرکت در جلسات از  سی درصد (30 %) تخفیف برخوردار خواهید شد.

 

 

نشانی: تهران  خیابان طالقانی بین خیابان حافظ و ولی عصر (عج) پلاک 394 طبقه دو واحد هفت

تلفن : 66401634  و 66401651

+ نوشته شده در  دوشنبه دوم بهمن ۱۳۹۱ساعت 14:39  توسط دکتر جلال مرادی  | 

عید نوروز و آغاز سال 1391 را به  شما دوستان و همکاران عزیز تبریک می گویم

برای شما آرزوی سلامتی و موفقیت دارم


+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم اسفند ۱۳۹۰ساعت 21:33  توسط دکتر جلال مرادی  | 

دعوت به همکاری 

مرکز  خدمات روان شناسی و مشاوره عرش برای تکمیل کادر پذیرش خود نیازمند جذب یک خانم آشنا به  کامپیوتر و سیستم پذیرش  برای فعالیت در سال ۱۳۹۱می باشد.

متقاضیان به همکاری  حداکثر تا تاریخ 15/12/۱۳۹۰می توانند در تمام ایام هفته  از ۸ صبح تا ۸ شب  به نشانی مرکز مراجعه یا  برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن های آن تماس حاصل  نمایند.

تشانی مرکز خدمات روان شناسی و مشاوره عرش :

تهران ـ خیابان آیت ا... طالقانی  بین خیابان حافظ و ولی عصر (عج) پلاک 394 طبقه دو  واحد 7

تلفن: 66401634- 66401646  - 66401651

دور نگار: 66871286

+ نوشته شده در  چهارشنبه نوزدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 11:25  توسط دکتر جلال مرادی  | 

یلدا شب شروع مهمانی، دیدار دوستان و خویشان است.

ساز زندگی به کامتان

یلداتان پر از خنده

+ نوشته شده در  چهارشنبه سی ام آذر ۱۳۹۰ساعت 23:46  توسط دکتر جلال مرادی  | 

پیرو قرارداد شماره 2862/210/20 مورخه 08/08/1390 بانک کشاورزی با شرکت پژوهشی و اطلاع رسانی عرش گستر تبیان، ارائه خدمات در "دفتر روان شناسی و مشاوره عرش" به نشانی: تهران خیابان طالقانی بین حافظ و ولی عصر (عج) پلاک 394 طبقه دوم واحد هفت؛  به کارکنان بانک کشاورزی و خانواده های محترم آنان در صورت به همراه داشتن دفترچه خدمات درمانی بانک کشاورزی به صورت رایگان امکان پذیر خواهد بود.

همکاران محترم برای کسب اطلاع و تعیین نوبت می توانند با شماره تلفن های  ۰۲۱۶۶۴۰۱۶۳۴ و ۰۲۱۶۶۴۰۱۶۴۶ و ۰۲۱۶۶۴۰۱۶۵۱ تماس حاصل فرمایند. 

لیست خدمات روانشناسی و مشاوره:

ـ ارائه خدمات روان شناسی سلامت در زمینه:

 آموزش مهارت های زندگی، موفقیت، افزایش اعتماد به نفس، ارتقاء بهداشت روانی، سلامت سالمندان و ... .

ـ ارائه خدمات روان درمانی در زمینه:

 اختلال های روانی، رفتاری، خلقی، اضطرابی، جنسی، پرخوری، بی اشتهایی، اختلالات خواب، پرخاشگری، سازگاری ، شخصیت و ... .

ـ ارائه خدمات مشاوره خانواده در زمینه :

 مشـاوره قبل ازدواج، تحکیم خـانواده، رضایت زناشـویی، مشـاوره جنسی،  تربیت فرزند و ... .

ـ ارائه خدمات مشاوره تحصیلی در زمینه :

 موفقیت و سازگاری تحصیلی، اضطراب مدرسه، ترس از امتحان یا کنکور، تغییر محل تحصیل، ورود به دوره بالاتر، فارغ التحصیلی، اُفت تحصیلی، مدرسه گریزی، بی علاقه گی به تحصیل و ... .

ـ ارائه خدمات مشاوره شغلی در زمینه :

 موفقیت و سازگاری شغلی، مشکلات ناشی از بیکاری، تمایل به تغییر شغل یا مسئولیت، تهیه رزومه کاری، اخراج از کار، بازنشستگی و ... .

ـ ارائه خدمات  ارزیابی در زمینه :

 آزمون های روان شناختی ، هوش ، استعداد ، شخصیت ، تحصیلی ، شغلی و... . 

 

آدرس منبع:

ارائه خدمات روان شناسی و مشاوره به کارکنان بانک کشاورزی در دفتر خدمات روان شناسی و مشاوره عرش

 

+ نوشته شده در  دوشنبه هفتم آذر ۱۳۹۰ساعت 13:22  توسط دکتر جلال مرادی  | 

قصه درماني براي کاهش افسردگي و پرخاشگري در کودکان

رقابت هاي سالم از طريق بازي هاي هدفمند يا قصه هاي تربيتي براي کاهش افسردگي، حسادت و رقابت منفي خردسالان و پرخاشگري با همسالان ضروري است. اين بازي ها و قصه ها به شيوه اي است که کودک با قرار گرفتن در موقعيت خيالي در قالب بازي خود را ناجي و کمک کننده بيابد و لذت همکاري را فرا گيرد.
     
 جلال مرادي روانشناس باليني، در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت: قصه يکي از ابزارهاي تربيتي مفيد است که علاوه بر کاهش افسردگي در درمان اختلال هايي چون اضطراب، لجبازي و نافرماني نيز مفيد بوده و هراس و اضطراب را کاهش مي دهد.

وي با اشاره به اينکه پرخاشگري در کودکان وسيله اي است، اضافه کرد: کودک به وسيله رفتار پرخاشگرانه، خواستار برآورده شدن هدفي ديگر است و قصد حمله يا اذيت کردن والدين را ندارد.

اين روانشناس ،پرخاشگري پسرها و دخترها را با هم متفاوت خواند و افزود: اغلب مردم انتظار دارند پسران بيشتر از دختران رفتار پرخاشگرانه داشته باشند، به همين دليل پسران پرخاشگر يک تا سه ساله بيشتر از دختران مورد توجه بزرگسالان هستند، به همين دليل در دوره پيش دبستاني پسران خيلي بيشتر از دختران اهل ستيزه و نزاع هستند.

وي گفت: اگر والدين و اطرافيان کودک، افرادي عصبي و پرخاشگر باشند، کودکان الگوپذير از والدين همان رفتار را از خود نشان مي دهند، همچنين ناکامي، مصرف برخي از داروها و اضطراب از علل ديگر پرخاشگري کودکان است.

اين روانشناس در ادامه افزود: سن و نوع پرخاشگري به ترتيب در کودک 3_2 ساله به صورت انداختن و پس گرفتن، 4_3 ساله کلامي، 6_5 ساله کناره گيري و 9_7 ساله نزاع و درگيري است.

وي خاطرنشان کرد: والدين ممکن است به طور سهوي به کودک رفتار پرخاشگرانه ياد بدهند که احتمال دارد اين رفتار در آينده تکرار شود، مثلا کودکي که از مادرش خواسته اي دارد، مادر از برآوردن خواسته او امتناع مي کند کودک با جيغ و فرياد خواسته اش را تکرار مي کند و اين بار مادر خواسته کودک را برآورده مي کند، در اين جا مادر فرياد کشيدن کودک را تقويت کرده است.

اگر اين الگوي رفتاري باز تکرار شود و کودک به خواسته اش برسد، به صورت عادي در مي آيد و کودک در آينده نيز از اين الگوي رفتاري براي رسيدن به خواسته اش استفاده مي کند.

مرادي روش هاي پيشگيري و مقابله با پرخاشگري را اينگونه عنوان کرد: پرهيز از تنبيه بدني، جلوگيري از تماشاي اعمال خشونت آميز، تشويق نکردن رفتار پرخاشگرانه در رسيدن به هدف، رفع ناکامي ها يا تعديل آنها، توجه مثبت غير مشروط به فرزند، هماهنگي والدين در تربيت کودک.

وي در پايان گفت: کودکان از طريق بازيها، قصه، نمايش ها و تلويزيون، رفتارهاي مناسب اجتماعي را الگو قرار داده و جايگزين رفتار نامطلوبش کنيد، همچنين به تمامي رفتارهاي مطلوب کودک پاداش دهيد و وي را مورد تحسين قرار دهيد.

 

منبع خبر:

قصه درمانی برای کاهش افسردگی و پرخاشگری در کودکان

+ نوشته شده در  سه شنبه نوزدهم مهر ۱۳۹۰ساعت 14:37  توسط دکتر جلال مرادی  | 

 

جلال مرادی روانشناس بالینی در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت:اگر افراد یا نوجوانان علت دسترسی به اهداف خود را غیر منطقی و غیر عادلانه تلقی کنند؛رفتار پرخاشگرانه با شدت بیشتری صورت می گیرد که عواملی چون فرهنگ و محیط اجتماعی روی آن تأثیر می گذارد.

وی گفت:اگر نوجوانان و یا افراد،تفکرات و مشاهدات غیرعینی خود را پرورش داده و آینده نگری را در خود تقویت کنند و به تفکرات انتزاعی روي بیاورند؛درواقع مهارتی برای کنترل خشم بدست آمده است.پرخاشگری تنها راه سازگاری با مشکلات نیست؛بلکه در برخی مواقع فرار از موقعیت،گوشه گیری و انزواطلبی راههای دیگر آن است.

این روانشناس؛انزواطلبی و گوشه گیری که به صورت طولانی مدت باشد را بسیار خطرناك خواند که منجر به بی تفاوتی و ناامیدی خواهد شد.این رفتار بیمارگونه هرقدر بیشتر باشد،فرد از آرمان ها و آرزوهای خود دورمی ماند و هرگونه علاقه ای را در فرد از بین می برد و گرفتار افسردگی می شود.

مرادی خاطرنشان کرد:این بی تفاوتی و یأس که در مواجه با موقعیت محیطی و عاطفی است که قدرت حل مسئله ندارد و فرد و نوجوان دچار تنش می شود که به خیال خود حل مسئله غیر قابل حل است که فرد درمانده شده و عامل آن یک فرد بیرونی است که باعث می شود به دیگران آسیب زده و موجبان آزار دیگران را فراهم کند.

وی گفت:رفتار پرخاشگرانه به خصوص در کودکان به دلیل هدف دیگری صورت بگیرد که در واقع بتواند نیاز و خواسته خود را برآورده سازد.باید پدر و مادر در مواجه با این موقعیت به صورت منطقی برای خواسته به حق و یا ناحق کودک این رفتار را کنترل کند.

این روانشناس تصریح کرد:باید به کودک و نوجوان خود "نه" شنیدن و "نه" گفتن و سطح معقول خواسته ها را آموزش داد و این باعث می شود،فرد در موقعیت ها ناامیدانه خود را بازشناسد، کودک و نوجوان دچار بلوکه رفتار نشود،اگر توقف رفتار به خاطر ناامیدی و نداشتن مهارت صورت بگیرد،برای فرد و جامعه مخاطره آمیز است.

وی خاطرنشان کرد:رفتار بی تفاوت،منجر به خیال پردازی و خرافه پرستی خواهد شد و این رفتار بحرانی است؛حین بروز خشم دویدن،ورزش و يا حتي فرياد زدن درفضايی که مزاحمتی برای دیگران نداشته باشد،ضروری است./

 

منبع خبر

عدم بروز خشم سبب تخریب فرد و جامعه می شود

+ نوشته شده در  سه شنبه نوزدهم مهر ۱۳۹۰ساعت 14:29  توسط دکتر جلال مرادی  | 

جلال مرادي روانشناس باليني در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت: نگهداري حيوانات دو بعد دارد يك بعد عاطفه، انس و علاقه افراد است و بعد ديگر تجمل گرايي و زيبايي حيوانات است افرادي كه با سگها و گربه ها و حتي پرندگان در چارچوب آپارتمان انس گرفته اند در حقيقت تنهايي خود را رفع و رجوع مي كنند.

 وي افزود: نگهداري حيوانات در آپارتمان ها و مجتمع هاي مسكوني چه از لحاظ بهداشتي و چه از لحاظ انتقال بيماري ها و مزاحمت براي افرادي كه به هر علت با حضور حيوانات در منزل و نگهداري آن مشكل دارند اهميت زيادي دارد كه خود هيئت مديره ساختمان نسبت به اين امر بايد اقدام كنند و يا از طرف مراجع قضايي پيگيري كنند.

مرادي گفت: نگهداري حيوانات در منزل شخصي به خصوص آپارتمان ها نه تنها موجبات آزار و اذيت حيوانات و همسايه ها را فراهم مي كند بلكه شرايط نگهداري حيوان در منزل هزينه هاي بالايي را مي طلبد مثلا در مورد سگها اگر تغذيه نامناسب داشته باشند با انواع ماكاروني و لازانيا سبب كوري آن مي شوند كه باعث مي شود از طرف صاحب خود دور انداخته شود.

وي تصريح كرد: نيروي انتظامي از ورود حيوانات در اماكن عمومي كه سبب ترس افراد ،آلرژي كودكان و انتقال انواع ميكروبها و ويروسها را مي شود جلوگيري مي كند و ورود حيوانات را در فروشگاه ها و اماكن عمومي ممنوع كرده است.

 اين روانشناس اظهار داشت: افرادي كه در روابط خود احساس دلبستگي ناايمن دارند كه اين احساس به تربيت خانواده برمي گردد كه مورد حمايت عاطفي قرار نگرفته اند و در حالت ناهمنگي شناختي قرار دارند.

 البته افرادي كه دلبستگي ناايمن دارند دركي از قهر و آشتي ندارند و به دوستي ها هم اعتماد نمي كنند چون اين عاطفه را در خانواده دريافت نكرده اند از اين رو علاقه مندي اين افراد به اشياء و حيوانات و حتي گلها بيشتر مي شود.

 مرادي در ادامه افزود: احساس تعلق و مالكيتي در افراد دلبسته ناايمن صورت مي گيرد كه حيوان را براي خود حفظ كنند بنابراين براي كمبود حس عاطفي در ارتباطات بين فردي به سگها و گربه ها و پرندگان روي مي آورند.

وي گفت: آن چه نبايد ناديده گرفته شود آن است كه افرادي كه با حيوانات رابطه برقرار مي كنند كه بخواهند به نوعي ابراز وجود كنند و ديده شوند اين افراد كمتر محبت ديده اند و اعتمادي به برقراري روابط بين فردي پايه دار ندارند و در سن نوجواني شكست هاي متعددي داشته چه بسا با افراد زيادي دوست بوده اند و آنها را ترك كرده اند بنابراين مالكيت حيوان را متعلق به خود مي دانند و به آنها آرامش مي دهد.

جلال مرادي گفت: آن چه من در بين نوجوانان و جوانان در رابطه با حيوانات ديده ام تقويت گروه هاي همسال بوده كه اين افراد را به داشتن حيوان تشويق مي كند كه غالبا اين افراد حيوان را در منزل شخصي خود نگه مي دارند و تنها پيش دوستاني كه اين موضوع را پذيرفته اند به امانت مي سپارند و صرفا براي بيرون رفتن از آنها استفاده مي كنند.

 وي در پايان اضافه كرد: البته در بعضي موارد ارتباط با حيوانات باعث تقويت روابط عمومي كودكان مي شود و همچنين در اختلالات اوتيسم مفيد است و براي سالمنداني كه از سندرم آشيانه خالي رنج مي برند باعث تقويت خود ارزشي و اميد به زندگي را در آنان بالا مي برد  

منبع خبر:

نگاهی به آسیب های نگهداری حیونات در محیط های عمومی

+ نوشته شده در  چهارشنبه ششم مهر ۱۳۹۰ساعت 12:59  توسط دکتر جلال مرادی  | 

 

 

روز زن بر همسر عزیزم مبارک

+ نوشته شده در  سه شنبه سوم خرداد ۱۳۹۰ساعت 14:17  توسط دکتر جلال مرادی 

من کلبه سوت و کور دلم را ترمیم کردم،

 در و دیوارش را با رنگ های زیبای اخلاص و ایمان رنگ کردم،

درونش را خشوع و افتادگی فرش کردم.

بر در و دیوارش قاب های نماز و روزه آویختم

شومینه اش را با هیزم عشق روشن کردم تا گرمش کنم.

موسیقی دل انگیز در آن بر پا کردم

درونش را با فانوس امید پر نور کردم

بیرونش را درخت عمل کاشتم و با تلاش آبیاری اش کردم

یگانه دوست خوبم را به آن دعوت کردم

او که باعث همه خوبی هایم بود

او که مرا عاشقانه دوست داشت

او که تار و پودم بود

او که تمنای من برای وصالش بود

من خوشحال و مسرور از آمدنش

اما دوست خوب من رنگ آمیزی ام را کافی ندانست

گفت فرش این کلبه مرغوب نیست

قابهای دیوارش کوچک و نابجاست

هیزم شومینه اش کم است

گفت درونش کم نور است

موسیقی اش نا مانوس است

درختش کم بار است و آبیاریش کم

مرا در آغوش گرفت و گفت: برای آمدن من این ها لازم نیست

مرا یاد تو یعنی دعوت به قصر باشکوه سادگیست و برای وصال سادگی تو، مرا کافیست

 

خ.گودرزی

یادداشت مدیر وبلاگ

در جریان یکی از مشاوره هایم  مجبور به تصمیم گیری خیلی سختی بودم می بایست در تصمیم گیری و داوری  به نحوی موثر سعی کنم تا  ایشان به بهترین نحو و کمترین آسیب بزرگترین تصمیم زندگی اش را بگیرد .

بلاخره تصمیم نهایی گرفته شد. دو روز بعد متنی در اختیار من قرار گرفت تا در وبلاگم گذاشته شود . متنی که ملاحظه فرمودید در این خصوص است.

بنا بر نظریه فروید اگر شخصی بتواند ناکامی و انرژی  مخرب خود را مهار نماید ، می تواند از آن به نحو موثری بهره بگیرد

جریان و مشاوره موجب  می شود که فرد به تخریب خود و جامعه نپردازد این انرژی ویرانگر می تواند در بهترین شکل در قالب شعر، ادبیات، صنعت و نو آوری  تبدیل می شود.

برای ایشان آرزوی موفقیت و سلامتی دارم

جلال مرادی - روان شناس بالینی

+ نوشته شده در  دوشنبه دوم خرداد ۱۳۹۰ساعت 9:26  توسط دکتر جلال مرادی  | 

مرکز خدمات روان شناسی و مشاوره عرش به منظور ارائه خدمات گروهی و آموزشی اقدام به برگزاری دوره های کارگاهی در خصوص روان شناسی، مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره خانواده، مشاوره شغلی، مشاوره تحصیلی و سلامت  و... نموده است.

علاقه مندان به شرکت در کارگاه ها می توانند در تمام ایام هفته  از ۸ صبح تا ۸ شب برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن های دفتر خدمات روان شناسی و مشاوره عرش تماس حاصل  نمایند.

تشانی مرکز خدمات روان شناسی و مشاوره عرش :

تهران ـ خیابان آیت ا... طالقانی  بین خیابان حافظ و ولی عصر (عج) پلاک 394 طبقه دو  واحد 7

تلفن: 66963012  - 66493465  - 66496927  - 66496928 

دور نگار: 66871286

 

کارگاه های روان شناسی (شرکت پژوهشی و اطلاع رسانی عرش گستر تبیان)

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۰ساعت 10:7  توسط دکتر جلال مرادی  | 

دعوت به همکاری  از روان پزشک

مرکز  خدمات روان شناسی و مشاوره عرش برای تکمیل کادر درمانی خود نیازمند جذب تعدادی  روانپزشک  (دارای شماره نظام پزشکی) برای فعالیت در سال ۱۳۹۰ می باشد.

متقاضیان به همکاری  حداکثر تا تاریخ ۳۰/۱/۱۳۹۰می توانند در تمام ایام هفته  از ۸ صبح تا ۸ شب با همراه داشتن مدارک تحصیلی و پروانه تخصصی و رزومه خود به نشانی مرکز مراجعه یا  برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن های آن تماس حاصل  نمایند.

تشانی مرکز خدمات روان شناسی و مشاوره عرش :

تهران ـ خیابان آیت ا... طالقانی  بین خیابان حافظ و ولی عصر (عج) پلاک 394 طبقه دو  واحد 7

تلفن: 66963012  - 66493465  - 66496927  - 66496928 

دور نگار: 66871286

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۹۰ساعت 14:2  توسط دکتر جلال مرادی  | 

دعوت به همکاری  از روان شناسان و مشاوران

مرکز  خدمات روان شناسی و مشاوره عرش برای تکمیل کادر درمانی و مشاوره ای خود نیازمند جذب تعدادی  روان شناس و مشاور (دارای شماره نظام روان شناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران ) برای فعالیت در سال ۱۳۹۰ می باشد.

متقاضیان به همکاری  حداکثر تا تاریخ ۲۰/۱۲/۱۳۸۹ می توانند در تمام ایام هفته  از ۸ صبح تا ۸ شب با همراه داشتن مدارک تحصیلی و پروانه تخصصی خود به نشانی مرکز مراجعه یا  برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن های آن تماس حاصل  نمایند.

تشانی مرکز خدمات روان شناسی و مشاوره عرش :

تهران ـ خیابان آیت ا... طالقانی  بین خیابان حافظ و ولی عصر (عج) پلاک 394 طبقه دو  واحد 7

تلفن: 66963012  - 66493465  - 66496927  - 66496928 

دور نگار: 66871286

اطلاعیه مرکز خدمات روان شناسی و مشاوره عرش

+ نوشته شده در  یکشنبه یکم اسفند ۱۳۸۹ساعت 11:54  توسط دکتر جلال مرادی  | 

نظرسنجی:

دوست گرامی  کتاب فرم های شرح حال  و راهنمای تکمیل  حاصل دو سال تلاش نویسندگان است در صورت تمایل به توزیع در کتاب فروش  های سراسر کشور  خواهشمند است در  بخش نظر سنجی شرکت کنید. همچنین پیشنهاد های خود را از طریق بخش نظرات ارسال نمایید.

با تشکر

معرفی کتاب فُرم های شرح حال و راهنمای تکمیل[1]

تلاش برای ارتقاء بهداشت روانی اقشار جامعه از جمله دغدغه ها و اهداف حوزه سلامت می باشد. برای ساماندهی و جلوگیری از ورود نظرات شخصی و غیر علمی و یکسان سازی علم ضرورت تهیه، تدوین و تکثیر مرجع های علمی و کتاب های علمی در بین اندیشمندان شکل گرفت. بر همین اساس اندیشمندان و محققان بر وسوسه حفظ آثار به نفع خود دست کشیدند و نظریه مرگ مولف را با جان پذیرفتند. تا علم خود، تجربیات و حاصل نتایج آزمایشی و میدانی را با دیگر متخصصان تقسیم نمایند و این دلیلی است بر تکثیر و انتشار آثار علمی که فواید آن را در جامعه بشری به وضوح می بینیم.

محقیقن و مولفین در حوزه علوم روان شناسی سعی کرده اند که هر چه بیشتر این علم را تقویت سازند که مرجع تشخیص بیماری های روانی DSM و ICD از آن جمله اند و باعث شده است که بر مبنای علائم تشخیصی مندرج و مورد؛ تایید تشخیص بیماری ها و امکان فهم جهانی آن فراهم آید. هم چنین برای مصاحبه و گرفتن شرح حال فرم ها و پرسش نامه های زیادی طراحی شده است. که برخی از آنان به فارسی ترجمه شده است. البته در ایران نیز برخی اساتید تلاش های فراوانی را برای تهیه فُرم های یک دست و استاندارد انجام داده اند.

البته با تشکیل سازمان نظام روان شناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران امکان و استاندارد سازی فُرم ها و خدمات روان شناسی امکان پذیر تر شده و جنبه قانونی پیدا کرده است. البته در کنار این سازمان مراکز و سازمان های خدماتی و حمایتی هستند که سال ها به جامعه هدف خود خدمات مشاوره ای و روان شناسی ارائه داده اند. که از جمله آنها می توان سازمان بهزیستی، وزارت بهداشت و درمان  و بنیاد شهید و امور ایثارگران را نام برد.

بنیاد شهید و امور ایثارگران از سال 1367 مراکز مشاوره شاهد و ایثارگر را تاسیس و اقدام به ارائه خدمات روان پزشکی، روان شناسی، مشاوره خانواده، مشاوره ازدواج، مشاوره تحصیلی، مشاوره شغلی، مددکاری اجتماعی نموده است. در حال حاضر تعداد 76 مرکز مشاوره شاهد و ایثارگر در سطح کشور،  بیش از 140 مرکز ارجاع و 150 مرکز مشاوره تلفنی؛ زیر نظر حوزه مشاوره و تحکیم خانواده فعالیت دارند. تعداد درمانگران و متخصصان مشغول فعالیت در این مراکز به بیش از 1200 نفر می رسد که تقریباً 30 تا 35 درصد افراد دارای شماره عضویت و پروانه فعالیت سازمان نظام روان شناسی و مشاوره را تشکیل می دهند.

این موضوع نشان می دهد که برخی از سازمان ها به طور مستقیم و غیر مستقیم می توانند تاثیر معنی داری را در تثبیت و تقویت سازمان نظام روان شناسی داشته باشند. بر همین اساس و به خاطر نیاز به برنامه ریزی و یکسان سازی فرم های مراکز مشاوره شاهد و ایثارگر با توجه به معیارهای فرهنگ ایرانی و اسلامی و نیز رعایت اصول علمی، ضرورت طراحی این فُرم ها در دستور کار کمیته تخصصی حوزه مشاوره و تحکیم خانواده قرار گرفت و با تلاشی سه ساله و حضور متخصصین حوزه مشاوره و درمانگران مراکز مشاوره اقدام به تالیف و طراحی کتاب فرم های شرح حال و راهنمای تکمیل(فُرم های پذیرش، شرح حال مراجعان، گزارش جلسات و راهنمای تکمیل برای روان پزشکان، روان شناسان، مشاوران و مددکاران مراکز مشاوره ) نموده است. این کتاب به حضور آقای دکتر غلام علی افروز رئیس محترم سازمان نظام روان شناسی و مشاوره جمهوری ایران تقدیم گردید و ایشان علاوه بر راهنمایی با نوشتن مقدمه ای بر این اثر ، نویسندگان را مورد عنایت قرار داده اند.

در این کتاب فُرم ها و راهنمای شرح حال  به صورت کامل آورده شده است  که ماهیت و شرح آنها به صورت زیر می باشد: فُرم پذیرش، فُرم روان شناسی و روان پزشکی، فُرم مشاوره خانواده، فُرم مشاوره ازدواج، فُرم مشاوره تحصیلی، فُرم مشاوره شغلی، فُرم مددکاری، فرم گزارش جلسات مشاوره و فُرم گزارش نهایی ... 

(معرفی فرم ها را در ادامه مطلب مطالعه نمایید)[1] مازنی،  احمد؛ شنائی، احمد. (با همکاری دکتر محمد حسین الیاسی، ابوالفضل بوذر جمهری، دکتر فرزام پروا، دکتر طاهر تیزدست، مهدی خدا دادی، دکتر رسول روشن، احمد صافی، اکبر صفری، دکتر سعید قشونی زاده، جلال مرادی، دکتر محمد رضا ملانوری، دکتر سید ابوالقاسم مهری نژاد، دکتر مرضیه موسوی و محمد رضا وکیلی). (1389). فرم های شرح حال و راهنمای تکمیل. تهران . نشر یاران شاهد. 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم بهمن ۱۳۸۹ساعت 11:0  توسط دکتر جلال مرادی  | 

با عرض سلام به خدمت دوستان عزیز

 به اطلاع می رساند  ضمن تشکر و قدردانی از دوستانی که از برنامه های این جانب در شبکه  جهانی سحر استقبال نموده اند  به عرض می رساند که  افراد می توانند از طریق سایت برنامه ساباتی سوز به آدرس زیر برنامه های این جانب را دانلود نمایند .

برای دریافت برنامه ها لطفا به آدرس زیر مراجعه  نمائید:

 

آرشیو برنامه خانواده ساباتی سوز

+ نوشته شده در  دوشنبه بیستم دی ۱۳۸۹ساعت 16:7  توسط دکتر جلال مرادی  | 

 آگهی تاسیس دفتر خدمات روان شناسی و مشاوره عرش

شرکت پژوهشی و اطلاع رسانی عرش گستر تبیان

به شماره ثبت 347666

با استناد به موضوع فعالیت شرکت و تصمیم هیئت مدیره؛  به منظور توسعه فعالیت شرکت و همچنین ارائه خدمات روان شناسی و مشاوره حضوری شعبه (طالقانی) به نشانی تهران ـ خیابان آیت ا... طالقانی  بین خیابان حافظ و ولی عصر (عج) پلاک 394 طبقه دو  واحد 7  تاسیس شد.

 لیست خدمات روان شناسی و مشاوره عرش:

-     سلامت: بهداشت روانی، آموزش مهارت های زند گی، موفقیت، اعتماد به نفس، بهداشت محیط کار، سلامت روانی و... .

-       روان درمانی: اختلال های روانی، رفتاری، خلقی، اضطرابی، تجزیه ای، جنسی و هویت جنسی، خوردن، خواب، کنترل تکانه، سازگاری و شخصیت  و ... .

-      مشاوره خانواده: مشاوره قبل از ازدواج، تحکیم خانواد ه، رضایت زناشویی، مشاوره جنسی،  تربیت فرزند و ... .

-      مشاوره تحصیلی: موفقیت و سازگاری تحصیلی، اضطراب مدرسه، ترس از امتحان یا کنکور، تغییر محل تحصیل، ورود به دوره بالاتر،  فارغ التحصیلی، اُفت تحصیلی، مدرسه گریزی، بی علاقه گی به تحصیل و... .

-     مشاوره شغلی: موفقیت و سازگاری شغلی، مشکلات ناشی از بیکاری، تمایل به تغییر شغل، تغییر شغل یا مسئولیت، تهیه رزومه کاری، اخراج ، بازنشستگی و... .

-     مدد کاری اجتماعی: اعتیاد، ارائه خدمات به زنان سرپرست خانواد ه، معلولان بهزیستی، افراد تحت پوشش کمیته امد اد ، انجمن و سازمان های حمایتی.

-      ارزیابی: آزمون های روان شناختی، هوش، استعداد، شخصیت، تحصیلی،شغلی و... .

-     برگزاری سخنرانی، سمینار، همایش، کلاس، و کارگاه های آموزش با موضوعات روانشناختی در راستای ارتقاء سلامت و بهداشت روانی و آگاهی جامعه.

 

 موضوع فعاليت های پژوهشی و اطلاع رسانی شرکت

1-      توليد و ساخت ابزارهای تشخیصی، وسايل سنجش، كمك آموزشي و اسباب بازي .

2-      فراهم نمودن زمینه های آموزش، پژوهش و کسب تجربه کار برای دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته های روان شناسی و مشاوره .   

3-      تهيه پيش طرح ها، ارائه طرح ها و اجرای پروژه هاي مطالعاتي و پژوهشي تخصصي داخلي و خارجي .

4-      گردآوري و ارائه اطلاعات تحقیقات و مطالعات وتهيه گزارش هاي تخصصي داخلي و خارجي .

5-      مشاوره ، نظارت و راه‌اندازي شبكه‌هاي اطلاع رساني و بانک های اطلاعاتی تخصصی .

6-      معرفی جديدترين پايگاه ها و بانک ها و سايت های اطلاع رساني در زمينه های روان شناسی و سلامت .

7-      آموزش شيوه های نوين بازيابی، بازآموزی و ارائه اطلاعات به روز و جديد به پژوهشگران، جامعه،  بازار و صنعت .

8-      تهيه بسته های آموزشی و لوح های فشرده ی اطلاعات تخصصی .

 نشانی:

 تهران ـ خیابان آیت ا... طالقانی  بین خیابان حافظ و ولی عصر (عج) پلاک 394 طبقه دو  واحد 7

تلفن: 66963012  - 66493465  - 66496927  - 66496928 

دور نگار: 66871286

+ نوشته شده در  شنبه ششم آذر ۱۳۸۹ساعت 5:10  توسط دکتر جلال مرادی  | 

با نام خدا

شرکت پژوهشی و اطلاع رسانی عرش گستر تبیان به منظور تكميل تيم تخصصي خود از افراد مستعد، علاقمند، با انگيزه و داراي روحيه كار تيمي براي همكاري در گروه‌هاي كاري خود دعوت به همكاري مي‌نمايد.

این شرکت علاوه بر افراد خلاق و تخصص های مرتبط با موضوع فعالیت شرکت ، نیازمند تخصص های زیر می باشد.

ـ روان شناس تمامی گرایش ها

- مشاور تمامی گرایش ها

- روان سنج

- تحلیل گر آمار

- برنامه نویس

- طراح سایت و شبکه های اطلاع رسانی

- گرافیست

- رشته های انیمیشن و تصویر برداری

- مترجم

 

   متقاضیان همکاری رزومه کامل خود را ( مطابق با فرم نحوه همکاری با شرکت ) در قالب   Word  یا  PDF تایب  شده  به آدرس تهران :صندوق پستی   ۱۸۴-۱۳۴۷۵  یا به آدرس های پست الکترونیکی  arshgustartebyan@gmail.com   ,  arshgt@gmail.com  ارسال نمایند.

 

 تهران ـ خیابان آیت ا... طالقانی  بین خیابان حافظ و ولی عصر (عج) پلاک 394 طبقه دو  واحد 7

تلفن: 66963012  - 66493465  - 66496927  - 66496928 

دور نگار: 66871286

+ نوشته شده در  شنبه ششم آذر ۱۳۸۹ساعت 5:0  توسط دکتر جلال مرادی  | 

خدمات روان شناسی نیاز به حمایت تامین اجتماعی دارد. عدم حمایت بیمه از خدمات روان شناسی و ارائه خدمات روان شناسی و مهارت های زندگی در قالب برنامه های مراکز خانه سلامت با تعرفه رایگان  باعث کاهش مراجعه جامعه به مراکز مشاوره شده است.

در جامعه دو نگاه  جایگاه سلامت روانی را تحت شعاع قرار داده است :

۱- برخی از مسئولین خدمات روان شناسی و سلامت را فانتزی می دانند و ارائه آن را برای اقشار جامعه ضروری نمی دانند در حالی که آمار بالای اختلال افسردگی و اضطراب در جامعه ضرورت ارائه این خدمات را نشان می دهد.عدم اطلاع رسانی و حمایت و تحت پوشش قرار نگرفتن خدمات در قالب  بیمه  ناشی از این دیدگاه است.

۲- برخی از سازمان ها با دخالت غیر حرفه ای تعرفه های سازمان نظام روان شناسی را به رسمیت نمی شناسند و با ارائه خدمات به صورت رایگان و عدم رعایت حقوق صنفی روان شناسان و مشاوران از پا گرفتن و حمایت از آن جلوگیری می کنند . آمار نشان می دهد که اکثر فارغ التحصیلان روان شناسی و مشاوره مجبور به ارائه خدمات با تعرفه پایین و بدون کیفیت در خانه های سلامت هستند.

علاوه براین حرکت آهسته سازمان روان شناسی و عدم نظارت بر تعرفه های سازمان و نیز عدم پشتیبانی از روان شناسان این امر را تشدید نموده است.

پیشنهاد می شود سازمان نظام روان شناسی با تسریع در ارائه پروانه نظام به فارغ التحصیلان(لازم به ذکر است که دریافت پروانه از سازمان نظام روان شناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران بیش از یک سال طول می کشد ) و نظارت بر تعرفه سازمان ها از این فارغ التحصیلان حمایت کنند .

تنها راه حل موجود حمایت از خدمات روان شناسی توسط بیمه های درمانی است و هم چنین لازم است که سازمان روان شناسی بر اجرای دقیق تعرفه ها نظارت داشته باشد.    

 

جلال مرادی

روان شناس بالینی

+ نوشته شده در  سه شنبه سیزدهم مهر ۱۳۸۹ساعت 23:30  توسط دکتر جلال مرادی  | 

 

دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد

روان شناسی بالینی

  

موضوع: مقایسه اثر بخشی روان درمانی رفتاری،

 شناختی و حمایتی بر بهبود مبتلایان به اختلال استرس

پس از ضربه (PTSD) تحت پوشش مراکز بنیاد شهید و

امور ایثارگران

استاد راهنما: آقای دکتر ساعد احمدی

استاد مشاور: خانم دکتر صفیه بهزادی

داور: آقای دکتر حسین ابراهیمی مقدم

پژوهشگر: جلال مرادی

زمان: روز چهارشنبه تیرماه  سال  1389 (۶/۵/1389)   ساعت 8:30 صبح

از کلیه دانشجویان به ویژه دانشجویان کارشناسی ارشد روان شناسی برای شرکت در جلسه دعوت می شود.

مکان: دانشگاه آزاد اسلامی  رودهن ساختمان دانشکده روان شناسی

 

چکیده:

هدف پژوهش حاضر این است که تاثیرات اصلی روان درمانی دیدگاه های رفتاری ، شناختی، حمایتی و ویژگی های جمعیت شناختی مانند: سن، تاهل، تحصیل و اشتغال بر میزان بهبود افراد دارای اختلال استرس پس از ضربه مورد بررسی قرار گیرد.

روش تحقیق به صورت آزمایش میدانی بوده است و برای هر گروه رفتاری، شناختی، حمایتی و گواه در مجموع 48 نفر به صورت نمونه گیری تصادفی انتخاب شدند. برای گردآوری اطلاعات از مصاحبه      روان شناسی و پرسشنامه میلون 3  استفاده شده و بعد از تشکیل جلسه های درمانی و با ریزش افراد در مجموع نتایج داده های 31 نفر مورد تحلیل قرار گرفت.

برای تحلیل نتایج، از تحلیل واریانس، واریانس دو گروهی و کو واریانس استفاده شده است. نتـایج نشان می دهد که تفاوت بین چهار گروه معنی دار بود. (P = 0.002, F = 6.167, Eta = 0.407)

بین رفتار درمانی و بهبود اختلال استرس پس از ضربه رابطه معنی داری وجود دارد.

(P = 0.01, F = 20.83, Eta = 0.616) ؛ بین شناخت درمانی و بهبود اختلال استرس پس از ضـربه رابطه معنی داری وجود ندارد. (P = 0.106, F = 2.99, Eta = 0.176)؛ بین درمان حمایتی و بهبود اختلال استرس پس از ضربه رابطه ی معنی داری وجود دارد. (P = 0.05, F = 11.4, Eta = 0.449)؛ هم چنین تاثیر ویژگی های جمعیت شناختی گروه های درمانی بر بهبود اختلال استرس پس از ضربه معنی دار نبود.

 

 

Abstract:
This study is that the main Effects methods psychotherapy behavioral, cognitive and supportive and demographic characteristics such as: age, marital status, education and employment rate of people with improved PTSD must be examined.

 The methodology has been field tested for each treatment group behavioral, cognitive,       supportive and control to a total of 48 patients were randomly selected sampling. For collecting information from interviews and psychological questionnaires used MCMI-III and after the therapy sessions with people in total loss of data results from 31 patients were analyzed.

For analysis of variance and covariance was used.

The difference between the four groups was significant. (P = 0.002, F = 6.167, Eta = 0.407

The results show that between behavior therapy and improved PTSD is a significant relationship. (P =0.01, F =20.83, Eta =0.616); between cognitive therapy and improve PTSD was not significant relationship. (P = 0.106, F = 2.99, Eta = 0.176); between supportive treatment and improve PTSD the significant relationship. (P =0.05, F =11.4, Eta =0.449); the effect of such demographic group therapy to improve PTSD was not significant.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و پنجم تیر ۱۳۸۹ساعت 19:57  توسط دکتر جلال مرادی  | 

پیرو توافق و قرار داد شماره 341 مورخه 9/4/1389 پیگیری و مدیریت برنامه های تخصصی و عمومی؛ برگزاری کارگاه، جلسه های سخنرانی؛ مدیریت چاپ، توزیع و فروش کتاب؛ تولید، توزیع و فروش بسته های تصویری کارگاه ها و سخنرانی های  آقای دکتر حسین اخلاقی کوهپائی «دکترای روان شناسی و آموزش و پرورش کودکان استثنایی از آلمان و عضو سازمان نظام روان شناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران»  به عهده شرکت پژوهشی و اطلاع رسانی عرش گستر تبیان می باشد.

برنامه کارگاه های تهران و شهرستان ها با موضوع روان شناسی و توانبخشی کودکان استثنایی از طریق وب سایت رسمی شرکت و سایت آقای دکتر حسین اخلاقی کوهپائی به استحضار علاقه مندان(دانشجویان- درمانگران- مربیان و خانواده ها)خواهد رسید.

 

سایت رسمی دکتر حسین اخلاقی کوهپایی

سایت رسمی شرکت پژوهشی و اطلاع رسانی عرش گستر تبیان

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و چهارم تیر ۱۳۸۹ساعت 1:8  توسط دکتر جلال مرادی  | 

 

جامعه عبارتند از گروه متشکل از افراد که در یک محیط مشترک، فرهنگ و اهداف نزدیک به هم و.... دور هم زندگی می کنند. این افراد از گروه های منسجم تشکیل می شوند که همه تلاش آنها حفظ حیات و برتری جویی است. و این گروه ها به خاطر حفظ خود و گروه های تحت حمایت خود فعالیت ها و برنامه های منسجمی تقلید می کردند. و سعی می کردند همیشه از بیشترین آمادگی نسبت به رقیبان خود قرار داشته باشند که بازی نیز  با این هدف در جوامع به وجود آمده است.

سابقه بازی های گروهی به هزاران سال قبل بر می گردد از آن زمان که افراد با در کنار هم قرار گرفتن بهتر می توانستند به شکار بپردازند و با استفاده از مهارت های گروهی می توانستند بهتر از خود و قبیله دفاع نمایند، غذا و جایگاه بیشتری را تصرف نمایند. اهمیت گروه در بین حیوانات نیز به خوبی درک شده و آنها نیز به صورت گروهی زندگی می کنند.

البته به مرور زمان و تشکیل گروه های بیشتر و تقسیم گروه ها در بین جوامع، هر گروه بنا به نیاز به یک کار تخصصی پرداخت و از این بین رشته های شغلی ایجاد شد و هر فرد در یک رشته کاری مهارت یافت و بنا به شغل خود دستمزد دریافت می نمود و از طرف دیگر از خدمات امنیتی، اجتماعی ، اقتصادی و... در گروه نیز برخوردار بود.

به دلیل همین موضوع افراد وقت بیشتری را بدون فعالیت در اختیار داشتند و به همین منظور اقدام به باز نمایی فعالیت های خود در قالب بازی فردی و گروهی می نمودند.

در اوایل حتی به خاطر تفریح انسان های دیگر را به جان هم می انداختند  تا یکدیگر را بکشند و موجب تفریح  شهروندان شوند.

هر تمدن برای ارسال فرهنگ خود اقدام به ایجاد بازی و تولید ابزار های انتقال فرهنگ می کند و بر همین مبنا ورزش نیز یکی از این ابزار هاست. کشور ها با قانون مند شدن و برای جلوگیری از جنگ و آسیب های دراز مدت دیگر مانند گذشته  با هم به رقابت نمی پردازند.

در تمدن امروزی اعلام برتری و قدرت به ورزش نیز منتقل شده است. هر کشور سعی می کند برای مطرح شدن و اعلام قدرت در بین کشور های دیگر گروه خود را به بهترین شکل ممکن روانه بازی ها نماید و البته برخی از بزرگان بازهای بین اللمل را نیز به همین دلیل پایه گذاری نموده اند تا از طریق آن گروه ها به احساس همدلی و رقابت سالم بپردازند.

ورزش فوتبال از چند جنبه از دیگر ورزش ها متمایز برخوردار است که از جمله فعالیت گروهی، قدرت فن، و مهارت های پشتیبانی از آن و جایگاه و مکان دیدن موجب علاقه مندی مردم شده است.

در این بازی اهمیت چابکی، بازی گروهی، فعالیت های بدنی و مهارتی موجب می شود تا یک گروه بر گروه های دیگر برتری قابل توجه داشته باشند و اگر به این موارد حمایت گروه طرفدار نیز اضافه شود همه چیز تکمیل است تا اهمیت و هیجان لازم برای یک بازی به وجود آید.

بازی فوتبال از جمله پر هیجان ترین بازهای های گروهی است و در سراسر کشور ها و جهان طرفداران زیادی دارد. این بازی برای خود طرف داران زیادی را به وجود آورده است که خود یک گروه بزرگتر را تشکیل می دهند. گروه های طرف دار با جانب داری از یک تیم خود به یک گروه منسجم تبدیل می شوند و این گروه نقش مهمی را در برتری تیم بازی می کند. این طرف داری از بازی یک محله با محله دیگری و در نهایت بازی بین کشورها همه یک حس را در افراد به وجود می آورد و آن چیزی نیست جز این که ما می خواهیم از شما برتر ، بهتر و قدرتمند تر باشیم.

فوتبال جام جهانی، بازی های المپیک و باز های بین المللی با این هدف اهمیت پیدا کرده اند. پس می توان گفت هنوز ما همان گروه جنگجوی و یا شکار چی هستیم که می خواهیم برتر باشیم، فقط ابزار ، نوع ابراز برتری عوض شده است ولی در ماهیت ما هیچ تغییری به وجود نیامده است.  

                                                                                                        جلال مرادی

روان شناس بالینی

+ نوشته شده در  جمعه بیست و یکم خرداد ۱۳۸۹ساعت 13:51  توسط دکتر جلال مرادی  | 

زن در آفرینش و اجتماع نقش مهمی را دارد. در قدیم  به عنوان الهه مورد پرستش قرار می گرفت و در قرون وسطی برای تنزل جایگاه آنها محکومیت و محرومیت های بسیاری را متحمل شدند ولی هیچ کدام از این اقدامات نتوانست از اهمیت و جایگاه آنها بکاهد.

زن به واسطه نقش همسری و مادری یکی از مهم ترین نقش های اجتماعی را به عهده داشته و هم چنین نقش پایه ای و تربیتی در خانواده  دارد و مرا به یاد ضرب المثل معروف کوردی می اندازد که می گوید:

«زن با دستانش گهواره را تکان نمی دهد بلکه دنیا را تکان می دهد»

در واقع زن با نقش مادری خود و تربیت اصولی می تواند ، نوید تولد انسانی را بدهد که جهان را متحول خواهد کرد.

 

روز زن را  به تمامی مادران تبریک می گویم

 

جلال مرادی

+ نوشته شده در  سه شنبه یازدهم خرداد ۱۳۸۹ساعت 22:20  توسط دکتر جلال مرادی  | 

 

زندگی اکنون حاصل برنامه ها و آرزوهای گذشته ماست.

با امید و برنامه ریزی درست و دقیق  آینده ات را به بهترین شکل بساز

« هایدگر»

+ نوشته شده در  شنبه هشتم خرداد ۱۳۸۹ساعت 20:45  توسط دکتر جلال مرادی  | 

شرکت پژوهشی و اطلاع رسانی عرش گستر تبیان

برگزاری کارگاه های آموزشی

مدیریت شرکت، به متخصصان روان شناس و مشاور پیشنهاد همکاری در تهیه و تولید بروشور، بسته ها و فیلم های آموزشی و برگزاری کلاس های آموزشی را دارد. در صورت تمایل به همکاری، امکان تولید، تکثیر و توزیع گسترده آثار خود، در سطح کشور را خواهید داشت. افرادی که طرح یا ایده ای را به شرکت به صورت مکتوب ارائه نمایند در بانک ایده های شرکت به نام آنها ثبت خواهد شد و در صورت اجرایی شدن ایده و تبدیل به پروژه یا محصول؛ بعد از کسر تمامی هزینه ها و مالیات علاوه بر دستمزد مندرج در قرار داد، شرکت قسمتي از درآمد حاصله را طبق «دستور العمل پرداخت حق الزحمه ها و پاداش ها به شماره 243 مورخه 2/3/1389» به طرح دهندگان پرداخت می نمايد.

 متقاضیان همکاری خلاصه برنامه خود را ( مطابق با فرم work shape ) در قالب Word یا  PDF تایب  شده  به آدرس تهران: صندوق پستی  184 – 13475  یا به آدرس های پست الکترونیکی  arshgustartebyan@Gmail.com   ,  arshgt@Gmail.com  ارسال نمایند.

 

دریافت قالب word فرم work shape

 

+ نوشته شده در  دوشنبه سوم خرداد ۱۳۸۹ساعت 2:38  توسط دکتر جلال مرادی  | 

شرکت پژوهشی و اطلاع رسانی عرش گستر تبیان

خلاصه طرح های پژوهشی[1]

پژوهش گرانی که طرح یا ایده ای را به شرکت به صورت مکتوب ارائه نمایند در بانک ایده های شرکت به نام آنها ثبت خواهد شد و در صورت اجرایی شدن ایده و تبدیل به پروژه تحقیقاتی؛ بعد از کسر تمامی هزینه ها و مالیات علاوه بر دستمزد مندرج در هزینه های پروژه، شرکت قسمتي از درآمد حاصله را طبق «دستور العمل پرداخت حق الزحمه ها و پاداش ها به شماره 243 مورخه 2/3/1389» به طرح دهندگان  و مجریان پرداخت می نمايد.

 متقاضیان همکاری خلاصه طرح پیشنهادی خود را ( مطابق با فُرم های خلاصه طرح پیشنهادی و  نمونه فُرم پیشنهادی) در قالب Word یا  PDF تایب  شده  به آدرس تهران: صندوق پستی  184 – 13475  یا به آدرس های پست الکترونیکی  arshgustartebyan@Gmail.com   ,  arshgt@Gmail.com  ارسال نمایند.

 

 دریافت فرم word خلاصه طرح پژوهشی و نمونه فُرم پروپوزال شرکت1-      [1] درج طرح و ایده افراد در بانک ایده ها منوط به تایید طرح در کمیته تخصصی است و افرادی که طرح یا ایده ای را به شرکت به صورت مکتوب ارائه نمایند در بانک ایده های شرکت به نام آنها ثبت خواهد شد و رسید دریافت خواهند کرد. پرداخت مبلغ به آنها در صورت اجرایی شدن ایده و تبدیل به پروژه یا محصول خواهد بود.

+ نوشته شده در  دوشنبه سوم خرداد ۱۳۸۹ساعت 2:35  توسط دکتر جلال مرادی  | 

 

پاس داشت وقایع و افراد در تقویم ملی و جهانی، نشانی از سپاس گذاری جامعه به موقعیت ها و اشخاص مهم زندگیشان است آیا به راستی اگر بخواهیم از فردی که تمام توانایی و دانایی خویش را مرهون زحمات او هستیم. او با حوصله الف، ب، پ و... را به ما آموخت. به راستی که این چنین شخصیتی شایسته خیلی مبارک باد هاست؛ اما با همان کلماتی که خود یادمان داد می گوییم:

«معلم عزیزم روزت مبارک»   

+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 21:39  توسط دکتر جلال مرادی  | 

 اصل حمایت دولت ها از مردم یک اصل مهم است که توجه به آن باعث افزایش رضایت و مقبولیت آنها می شود و عدم توجه به خواسته ها و نیازهای مردم باعث کاهش رضایت آنها می شود.

البته توجه به مردم در جمهوری اسلامی ایران یک اصل پایه است و به درستی در قانون اساسی آورده شده است و مشروعیت دولت ها به رای مردم گذاشته شده است. در قانون اساسی مواردی ذکر شده که به درستی شناخت دولت مردان از نیازهای اساسی مردم را نشان می دهد. از جمله حمایت از آموزش و پرورش رایگان (اصل 30 قانون اساسی) و حمایت از خدمات پزشکی و اجتماعی ( اصل 3 قانون اساسی به ویژه بند 12) را می توان نام برد.

البته این قوانین تا به حال به درستی اجرا نشده اند و از جمله عواملی که منجر به تعویق این قوانین شده است می توان: جنگ تحمیلی، بازسازی خسارت های ناشی از جنگ تحمیلی، و اولویت تامین نیازهای فیزیولوژی در مواجه با تحریم ها و... اشاره کرد.

اما در حال حاضر که ضرورت آزاد سازی قیمت ها و حامل های انرژی به منظور رسیدن به استاندارهای مورد قبول بازار جهانی و قدرت رقابت با دیگر کشورها به قانون تبدیل شده است رعایت حقوق مردم لازم و ضروری است.

یکی از مواردی که در کشورهای دیگر( آمریکا، سوئد و برخی کشورهای اروپایی) نیز به جد در حمایت از مردم شکل گرفته همین دو مورد است که در قانون اساسی وجود دارد ولی اجرا نشده است. بنابراین در حالی که امکان آزاد سازی دستمزدها برای کشور مهیا نیست و صد البته با شرایطی که مردم دارند باعث ایجاد تورم سنگین و شکست طرح هدفمند کردن یارانه می شود ، پرداختن به تامین اجتماعی و آموزش، امری لازم و ضروری است چون فشار موجود و قابل پیش بینی امکان دسترسی خوب و قابل قبول خانواده به خدمات آموزشی و پزشکی را کاهش خواهد داد و باعث بروز مشکلاتی غیر قابل جبران می شود.

پس در این شرایط اجرای بیمه درمانی تمامی خانواده ها، بیمه شغلی و بازنشستگی به موقع و آموزش حداقل تا پایان دبیرستان به صورت رایگان ضروری و اصل مهمی است و نیز باعث تضمین سلامت نیروی کار و افزایش بهره وری و نیز احساس امنیت اجتماعی خواهد شد.

البته ارائه سهام عدالت با مبلغ مشخص  باعث افزایش امنیت اقتصادی در خانواده ها خواهد شد و این مورد نیز به جای پرداخت نقدی می تواند مورد توجه قرار گیرد.

در صورتی که دولت و نظام جمهوری اسلامی این دو مهم یعنی آموزش و سلامت را مورد توجه قرار دهد،  نیروی انسانی کار آزموده  و مورد نیاز برای رسیدن به چشم انداز تامین خواهد شد و حمایت های بیمه ای در زمینه سلامت باعث پویایی، افزایش سلامت و امید به زندگی در جامعه ایرانی خواهد شد.

                                                                                                     جلال مرادی

کارشناسی ارشد روان شناسی بالینی

www.mjalal.tk

 

* با تشکر از جناب آقای احمد  شنائی برای راهنمایی های ارزنده شان. 

+ نوشته شده در  یکشنبه هجدهم بهمن ۱۳۸۸ساعت 22:16  توسط دکتر جلال مرادی  | 

قابل توجه روان شناسان، مالکین ساختمان  و سرمایه گذاران محترم

شرکت پژوهشی و اطلاع رسانی عرش گستر تبیان با شماره ثبت ۳۴۷۶۶۶ به منظور ارائه خدمات روان شناسی و برگزاري سمينار، همايش، كلاس و کارگاه های آموزشی و با استناد به بند ۲ و ۵  موضوع فعالیت شرکت ، قصد راه اندازی و تاسیس مرکز مشاوره در تهران را دارد.

کسانی که دارای ساختمان متناسب اداری یا تجاری مناسب برای تاسیس مرکز خدمات مشاوره ای و روان شناسی می باشند ، و حاضر به مشارکت یا اجاره بلند مدت (حداقل ۳ سال) واحد خود می باشند یا اینکه مراکز مشاوره ای که قصد ساماندهی و افزایش فعالیت های خود را دارند می توانند برای تبادل پیشنهاد خود با شماره تلفن روابط عمومی شرکت ( ۰۹۱۲۸۱۷۵۸۸۲ ) تماس حاصل نمایند. 

+ نوشته شده در  شنبه هفدهم بهمن ۱۳۸۸ساعت 18:23  توسط دکتر جلال مرادی  | 

جشنواره زوج های خوشبخت ایرانی در تاریخ ۲۸ آبان تا  ۲ آذر در نمایشگاه بین اللملی با هدف ارائه خدمات به زوجین برگزار شد.

از گل فروش گرفته تا سازمان ها و وزارت خانه ها آمده بودند.

ولی نکته جالب توجه این بود که جشنواره علی رغم تلاش و دلسوزی برگزار کنندگان مقداری بی نظم بود. علاوه بر آن جای وزارت رفا و تامین اجتماعی و شرکت های بیمه ای واقعاْ خالی بود.

در شروع زندگی علاوه بر آماده نمودن تجهیزات و لوازم عروسی مسائل مهم تری را باید مد نظر قرار داد که از جمله آنها انجام مشاوره و دریافت خدمات اجتماعی و بیمه ای است.

شاید تعجب کنید ولی هنگامی که برخی از غرفه ها اقدام به انجام به اصطلاح مشاوره می کردند ( با آن وضعیت شلوغی و سر و صداو...) و مردم خواهان دریافت اطلاعات از مراکز مشاوره بودند دلم به درد آمد.

البته هنگامی که آنها را راهنمایی می کردم و آدرس مراکز مشاوره خصوصی و یا تحت پوشش سازمان بهزیستی و وزارت کشور را دادم و نیز تعرفه سازمان را به آنها گفتم صدای نحیف و ما این قدر پول نداریم آنها بیشتر روان انسان را می ازرد.

در این جشنواره کمتر صحبت از اهمیت انتخاب همسر مناسب - خدمات ارائه شده از طرف مراکز مشاوره و سازمان های تامین اجتماعی بود جالب توجه این که برخی از سازمان ها هم بروشورهای و بسته های کافی برای توزیع عمومی به اندازه کافی نداشتند. و حتی برخی از مسئولین  غرفه های شهرستان ها  از رفتار برخی از مجریان و کارمندان نمایشگاه که با فرهنگ و موسیقی سنتی آنها  آشنایی نداشته و تذکر ات نا متعارفی داده بودند گلایه داشتند و می گفتند که به ما بی احترامی نموده اند ( مثال: جمعیت مهر کرمانشاه )  بهتر است معیارها  و ضوابط دقیق تعریف می شد تا هم مسئولین غرفه ها و هم مجریان با چنین مشکلاتی مواجه نمی شدند. در ضمن تا روز یک شنبه هیچ کدام از غرفه ها کارت ورود به پارکینگ دریافت نکرده بودند.  

بهتر است سازمان ملی جوانان برنامه های سازمان های خصوصی و بانی آن وزرات رفاه و تامین اجتماعی را دنبال کند و برنامه های آنها را پیگیری و اطلاع رسانی نماید نه با ترویج و هزینه کرد نا متعارف دل جوانان را بیشتر بسوزانند.

+ نوشته شده در  دوشنبه دوم آذر ۱۳۸۸ساعت 19:28  توسط دکتر جلال مرادی  |