آینده پژوهی در روان شناسی

اطلاعات و مقاله های روان شناسی و آینده پژوهی سلامت روان

راز و رمز رنگ ها در زندگی

رنگ ها متعلق به شخصیت و موجودیت ما هستند و می توان گفت هر یك از ما دارای یك « رنگ» هستیم.  می توان از رنگ ها به عنوان یك زبان جهانی و همگانی استفاده كرد، زیرا رنگ ها در هر كجای دنیا كه باشند، بیانگر یك پیام است . آنها احساسات را بر می انگیزند و اشكال می توانند به رنگ های متفاوت تأثیرات متفاوتی روی انسان بگذارند . زندگی هر شخص به وسیله رنگ ها غنی می شود و به زندگی روح و انرژی می بخشد.  تنها كافی است چند لحظه به اطراف خود نگاه كنید و تصور كنید هیچ رنگی وجود ندارد، تنها اشكال و اشیای بدون رنگ هستند كه دیده می شوند.

اگر رنگ ها را واقعاً دوست داشته باشید و عاشق آنها باشید، می توانند به زندگی جانی تازه ببخشند و بر عكس اگر نسبت به رنگ ها بی تفاوت باشید، نقصان انرژی را در زندگی احساس خواهید كرد. اگر رنگ ها صحیح و بجا انتخاب شوند، مانند یك موسیقی آرام عمل می كنند و بالعكس رنگ هایی كه درست استفاده نشوند، باعث آزار و عصبانیت شما خواهند شد.

به خوبی می توانید تأثیر رنگ ها را در محیط اطراف و زندگی تان كشف كنید و ببینید كه شما چگونه نسبت به آنها واكنش نشان می دهید . توجه كنید كه چگونه رنگ و بافت در دنیای واقعی و طبیعی می توانند مانند یك راهنما برای شما عمل كنند.

رنگ می تواند بسیار پر طراوت، تند و جالب باشد و یا اینكه بسیار نرم، لطیف و آرام در هر حالت همگی ما هر كدام به گونه ای نسبت به رنگ ها واكنش نشان می دهیم، اما دقت كنید اگر رنگی شما را نیش زد، یعنی باعث آزار شما شد، هرچه سریعتر سعی كنید از شر آن خلاص شوید، زیرا رنگ ها بسیار قدرتمندتر از آن چیزی هستند كه ما تصور می كنیم . البته هر شخصی رنگ منحصر به فرد خود را دارد و آن رنگ نشان دهنده خلق و خوی و شخصیت اوست و دید هر شخصی به رنگ ها با فرد دیگر متفاوت است . ممكن است یك نفر به رنگ های روشن توجه كند و رنگ های تند و زرق و برق دار توجه دیگری را جلب كند . در هر حال رنگ هایی را برای خود و زندگی اطراف خود انتخاب كنید كه محیط زیبا، دل فریب و جذابی را برایتان به وجود بیاورد، زیرا هر روز صبح چشمتان را به این رنگ ها و دنیای رنگی كه برای خود ساخته اید، باز می كنید و به قولی رنگ ها مانند غذای روح هستند.  بنابراین تصمیم بگیرید كه رنگ و یا رنگ های مورد علاقه شما كدام است. در انتخاب رنگ ظروف، گلدان ها، گل ها و مبلمانی كه می خواهید بخرید، دقت كنید و زمانی كه آنها را با رنگ مورد دلخواه و سلیقه خود فراهم كردید، جایی قرارشان دهید كه هر روز آنها را ببینید. اشتباه نكنید اگر این رنگ ها درست و صحیح انتخاب شوند، از دیدنشان خسته نمی شوید، برعكس هر روز برایتان جدید و زیبا و جالب خواهند بود.

برای اینكه بتوانید انتخابی درست داشته باشید، باید رنگ های اصلی و تأثیرات آنها را به خوبی بشناسید، بعضی از رنگ ها باعث خوشحالی و شادی شده و برعكس دسته دیگری از رنگ ها ما را غمگین می سازند. به عنوان مثال استفاده از گل های زرد باعث به وجود آمدن محیط شاد و روشن می شود، در حالی كه گل های سفید یا سبز محیطی آرام و بی سر و صدا را به وجود می آورد.

 

رنگ زرد:  شادترین رنگ در طیف رنگ ها است و در چرخه رنگ متضاد رنگ بنفش است و تركیبی از رنگهای زرد با بنفش و یا آبی بسیار زیبا خواهد شد.  می توانید در كنار گل های زرد چند گل بنفش بگذارید یا اینكه اگر كاغذ كادوی لیمویی خریداری كرده اید، با روبان بنفش آن را ببندید.

 

رنگ نارنجی : در طیف رنگ ها گرم ترین رنگ به شمار می رود.  نارنجی روشن را می توان با رنگ های قرمز روشن، انواع زردها و یا زرشكی سیر (بادمجانی) كنار یكدیگر گذاشت و یا تركیب كرد، اما رنگ نارنجی در كنار ارغوانی یك تركیب بسیار بانشاط و سرزنده ای را به وجود می آورد.

 

رنگ صورتی روشن:  رنگ مثبت و شاد با ارغوانی یك رنگ اشباع شده ای را می سازد و از رنگ های صورتی روشن، قرمز و قهوه ای برای آرایش صورت بسیار استفاده می شود.

 

آبی:  رنگی بسیار خنك است.  رنگ آبی در كنار سفید نشان دهنده صلح و صفا است و آبی پیغام آور آرامش و سكوت است، در هر صورت به شما احساس آرامش می دهد و اگر برای دیوارها استفاده شود، تشنج را از محیط كار و یا زندگی شما دور می كند.

رنگهای آبی در كنار رنگ های سفید، قهوه ای كم رنگ یا پر رنگ و طوسی پر رنگ، رنگ بسیار مناسبی برای اتاق خواب و اتاق نشیمن است، زیرا حس راحتی و استراحت كردن را به شما القا می كند.

 

یاسی:  اگر این رنگ را در كنار سفید قرار دهید، بسیار زیبا جلوه خواهد كرد، یك گلدان سفید با گل های بزرگ یاسی بسیار زیبا خواهد شد.

 

بنفش كمرنگ : بهترین انتخاب برای اتاق خواب بویژه اتاق خواب كودكان می شود. اگر می خواهید یك محیط آرام و تمیز و پاكیزه ای را به وجود بیاورید، از این رنگ استفاده كنید. این رنگ در كنار سبز، خاكستری و نقره ای بسیار دل فریب خواهد شد.

 

سبز:  عمیق ترین احساس برای تمدد اعصاب است.  برای دكوراسیون جزو رنگ اصلی است، با دریا و جنگل ارتباط مستقیم دارد و شاید به همین دلیل است مردم خیلی راحت و آسان با آن ارتباط برقرار می كنند. برای حمام می توانید از سبز بسیار كمرنگ استفاده كنید.

 

رنگ سفید : سفید رنگ تمیزی و تازگی است . سفید رنگی خالص است كه كمك می كند تا فضای خانه بزرگتر به نظر بیاید و حتی اگر خانه شما به وسیله اسباب و اثاثیه منزل و دكوراسیون شلوغ شده باشد، این رنگ كمك می كند تا این شلوغی خنثی شود.

 

رنگ كرم:  منظم و از رنگ كرم یعنی تركیب كردن رنگ سفید با مقدار بسیار كمی زرد.  این رنگ به هیچ وجه چشم را آزار نمی دهد، بلكه باعث آرامش و تسكین چشم نیز می شود، اما در عین حال برای خانه رنگی بسیار شیك به شمار می رود.

 

رنگ قرمز:  رنگ قرمز بیش از اینكه رنگی مثبت باشد، رنگی بسیار فعال و تند است و بیشتر از اینكه احساس آرامش را القا كند، باعث تحریك می شود.  رنگ قرمز رنگ اشتیاق و علاقه شدید و احساسات تند است.  به رنگ انرژی معروف است . رنگی است كه نشان دهنده قدرت، عشق و علاقه است.  البته بعضی ها معتقد هستند كه قرمز هر دو احساس تنفر و عشق را نشان می دهد. به قول معروف، قرمز برای درام ارغوانی برای عشق و علاقه شدید و رنگ سرخ برای احساسات است.

 

زرشكی بسیار تیره (بادمجانی):  رنگی فریبنده است، به دلیل اینكه با رنگ سیاه رابطه ای نزدیك دارد. رنگ بادمجانی رنگی است كه نور را جذب می كند . در تضاد با سبز لیمویی این رنگ بسیار مدرن و تازه به نظر می آید. در طراحی دكوراسیون خانه می توانید از این دو رنگ استفاده كنید.

 

رنگ نقره ای : در طراحی لباس جزو رنگ های بسیار كارآمد و زیبا است، زیرا برای لباس های شب بسیار زیبا و خیره كننده جلوه می كند . البته استفاده از رنگ نقره ای به عنوان چند خط ساده و یا بسیار محدود در خانه می تواند در كنار بنفش و ارغوانی و یاسی بسیار زیبا جلوه كند، اگر شما دیوار خانه را بنفش كم رنگ بزنید و یك نوار نقره ای (كاغذ دیواری) روی آن قرار دهید، بسیار شیك به نظر خواهد آمد.

 

مترجم: مهسا مقدمی

منبع: روزنامه ایران

+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم اسفند ۱۳۸۷ساعت 21:58  توسط دکتر جلال مرادی  |